Manyetik nanopartiküller kullanılarak çip-üstü hücre çeperi ayrıştırılması
On-chip cell wall separation using magnetic nanoparticles
- Tez No: 651239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DOĞAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Biyolojik malzemelerin birbirinden ayırımı son yıllarda önemini gittikçe artırmakla birlikte, santrifüj gibi geleneksel teknikler ayırım için halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Nano boyuttaki parçacıkları ayırmaya olanak sağlayan mikroakışkan çipler, santrifüj süresini yüksek oranda azaltabilmektedir. Bu tezde, mikroakışkan çip kullanılarak manyetoforetik bakteri hücre duvarının ayrımı amaçlanmıştır. Özellikle çip içerisinde pasif mikromiksleme ile birlikte hücre duvarının, bir gram-pozitif bakterisi olan Staphylococcus aureus'tan aktif olarak ayrıştırılması, daha kaliteli nükleik asit içeriğinin incelenmesine hizmet etmesi beklenmektedir. Bunun için çip içerisinde manyetik nanoparçacıklar kullanılarak ayrıştırma amaçlanmıştır. Vankomisin ile fonksiyonalize hale getirilmiş süperparamanyetik demir oksit (Vanco-SPION) nanoparçacıkları, 10 nm ila 300 nm aralığında sentezlenerek çip içerisinde hücre duvarı ayrımı için kullanılarak çip çalışmaları, PDMS bazlı mikroakışkan çipler ile gerçekleştirilmiştir. Hem manyetik nanoparçacıklar hem de mikroakışkan sistemler, kendine özgü benzersiz özelliklere sahiptir ve bunların birlikte kullanımı kısa sürede özellikle seçici analizlere izin verir. Bu tezde elde edilen sonuçların, bakterilere yönelik antimikrobiyal direnç araştırmalarının ve bununla birlikte kullanılan biyosensör tabanlı uygulamaların önünü açtığına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The separation of bio-particles has increased its importance in recent years. The conventional techniques such as centrifugation is still widely used. The microfluidic chips accompanying nanoparticle separation methods considerably increases the possibility of reducing the time of centrifugation. In this thesis, on-chip magnetophoretic bacterial cell wall separation is presented. In particular, passive micromixing and active separation of cell wall content from the cytoplasmic content of one of the gram-positive bacteria, Staphylococcus aureus, was investigated using magnetic nanoparticles on-chip to serve for more qualified nucleic acid content to examine. To do so, Vancomycin functionalized superparamagnetic iron oxides (Vanco-SPION) nanoparticles were used for the cell wall separation in the range of 10 nm to 300 nm. On-chip studies were carried out using PDMS-made microfluidics chips. Both magnetic nanoparticles and microfluidics devices have unique properties of its own, allowing highly selective analysis within short duration. We believe that the presented results in this thesis pave the way towards effective biosensor based analysis of bacteria and related studies such as antimicrobial resistance.