Load-deflection behavior of concrete anchors in tension
- Tez No: 65124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI KISA ÖZET Bu çalışmanın amacı inşaat sektöründe sıkhkla kullanılan beton ankrajlarının statik çekme yükü atandaki davranışlarının incelenmesidir. Gerek eski yapıların onarım ve takviyesinde gerekse yeni inşaatlarda kullanılan ankrajlann tekil ve grup halinde davranışlarının incelenmesine yönelik, değişik yük kombinasyonları altında çalışmalar yapılmıştır. Uzun zamandan beri kullanılmakta olan yerinde dökme ankrajlara alternatif olarak geliştirilen betona monte edilen ankrajlar genelde kullanıcıya pek çok kolaylık sağlamaktadır. Buna rağmen, bu tip ankrajlann yük deformasyon davranışları, kırılma biçimleri ve kapasiteleri ile ilgili bilgi genelde üretici tarafindan hazırlanan kullanma kılavuzu ile sınırlı kalmaktadır, özellikle makine temelleri gibi dinamik yüklemeye maruz kalacakları yerlerde ekilen ankrajlann nasıl bir davranış biçimi sergileyecekleri araştırılması gereken bir konudur. Araştırmacılar ve üreticiler tarafindan geliştirilen ankrajın kapasitesini hesaplamaya yönelik formüllerin yeniden ele alınmasına ve kullanıcıya büyük kolaylık sağlayacak bir standart hazırlanmasına, gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmanın kapsamında toplam 31 statik çekme testi yapılmıştır. Kimyasal, harçlı ve genişleyen beton ankrajlarının kapasitelerine ankraj çapı, ekme boyu ve betonun çekme özelliklerinin etkisi incelenmiştir. Deneyler, lifli ve lifsiz beton numuneler üzerinde yürütülmüş ve betona çelik lif eklenmesinin ankraj davranışım nasıl etkilediği gözlemlenmiştir. Elde edilen deney sonuçlarına bakılarak ankraj boyunun arttırılmasının kırılma yükünü de arttırdığı, ankraj çapının arttırılmasının ise ankrajın rijitliğini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Concrete anchors are frequently being used in many civil engineering practices both for the rehabilitation of the existing structures and for the construction of the new ones. The contractors generally have to make use of the manuals supplied by the manufacturer when designing a fastening. Since there is not a generally accepted model for predicting the actual capacity of the anchors, working loads are far below the actual anchor capacity, that is large factor of safeties are utilized. A code that will unify the design methods suggested by the researchers and anchor manufacturers is urgently needed. For this purpose, a research is conducted to investigate the behavior of adhesive, grouted and expansion anchors under static tensile loading. Various embedment lengths are tested in both plain and steel fiber reinforced concrete and the results are varified using the design criteria proposed by ACI 349. Consequently, it is observed that increasing the anchor diameter and improving the tensile propeties of concrete by adding steel fibers increases the anchor stiffness. Also increasing the embedment depth increases the ultimate failure load for the anchors and the failure mode is therefore affected.