Squeeze casting and thermal cycling behaviour of monotectic alloys
Sıkıştırma döküm monoteknik alaşımların ısıl çevrim koşulunda mekanik davranışları
  1. Tez No: 65123
  2. Yazar: MEHMET KARASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kokil ve aynı kalıpta sıkıştırma döküm çinko-bizmut monotektik alaşımların ve kokil döküm çinko-bizmut monotektik üstü alaşımların termo-mekanik yükleme koşullarında deformasyonu incelenmiştir. Deneylerde, numunelere 100-200 °C ve 150-250 °C aralıklarında ısıl çevrim ile birlikte düşük bir mekanik yükleme uygulanmıştır. Termo-mekanik yüklemede 10,000'i bulan çevrim sayışma ulaşılmış ve kopma sonrasında, numunelerin şekli ve mikroyapılan, deformasyon ve kopmanın gerçekleştiği gerilme seviyeleri incelenmiştir. Mekanik yük ve ısıl çevrim sıcaklıklarının deformasyon ve gerilmeler üzerindeki etkileri de ele alınmıştır. Yapılan çalışmalarda, ısıl çevrim koşulunda kokil döküm çinko-bizmut monotektik alaşımların kopma olmaksızın yüzde 109'a varan plastik deformasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu uzamaların oda sıcaklığındaki akma geriliminden çok daha düşük gerilme seviyelerinde sağlandığı görülmüştür. Sıkıştırma döküm monotektik numuneler de, elde edilen uzama ve gerilme seviyeleri açısından kokil döküm monotektik numunelere benzer davranış sergilemiştir. Ancak, deformasyon mekanizmasının daha yavaş olduğu ve kopmanın daha fazla çevrim sonunda gerçekleştiği tespit edilmiştir. Kokil döküm monotektik üstü numunelerde ise, aynı ısıl çevrim koşullarında, çok kısa sürede, düşük plastik deformasyonla kopmanın meydana geldiği görülmüştür. Farklı mekanik yüklerde yapılan ısıl çevrim deneyleri, uygulanan mekanik yük azaldıkça kopma öncesi plastik deformasyonun arttığını göstermiştir. Buna karşın, ısıl çevrim sıcaklıklarının azaltılması, düşük genleme değerlerinde gerçekleşen erken kopmalara sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the deformation of gravity and squeeze cast Zn-Bi monotectic alloys and gravity cast Zn-Bi hyper-monotectic alloys are investigated under thermo-mechanical loading conditions. Specimens are subjected to thermal cycling between 100-200 °C and 150-250 °C while a static mechanical load is applied. Thermo-mechanical loading continued for several thousands of cycles (up to 10,000) and after fracture, the microstructure and shape of the specimens, the deformations and the stress level causing fracture are investigated. It is found that, gravity cast Zn-Bi monotectic alloys can be plastically deformed up to 109 % without fracture by thermal cycling method. Moreover, the deformation in thermal cycling occurs at a very low stress level compared to the yield strength at room temperature. Squeeze cast monotectic specimens exhibit a similar behaviour but the deformation mechanism is slower and higher number of cycles is necessary for fracture. In gravity cast hyper-monotectic specimens fracture occurs very fast and plastic deformation of the specimens is very low under the same thermal cycling conditions. Thermal cycling experiments using different mechanical loads show that the plastic deformation before fracture increases as the applied mechanical load decreases. However, the decrease of cycling temperatures causes fracture at low fracture strain values.