Exraction of features for analysis of crackles and evaluation of sound quality of home appliances
Çıtırtı analizi ve elektrikli ev aletlerinde ses kalitesi değerlendirmesi için öznitelik çıkarımı
- Tez No: 65125
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÇITIRTI ANALİZİ VE ELEKTRİKLİ EV ALETLERİNDE SES KALİTESİ DEĞERLENDİRMESİ İÇİN ÖZNİTELİK ÇIKARIMI ÖZET Öznitelik çıkarımı biyomedikal sinyalleri, sualtı sinyalleri, konuşma sinyalleri ve dönen makineler gibi çeşitli endüstriyel kaynaklı gürültülerden elde edilen sinyalleri analiz ederken çok önemli bir rol oynamaktadır. Öznitelikler çok bilinmeyenli karmaşık bir işlemi az bilinmeyenli daha basit bir model ile ifade edebilmemizi sağlar. Öznitelikler sinyallerin ve örüntülerin sınıflandırılmasında kullanılırlar. Bu çalışmada, geçici rejimlerde ve durağan sinyallerde öznitelik çıkarımı problemi incelenmiştir. Geçici rejimler, süreleri toplam gözlem süresine göre daha kısa olan sinyaller olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada akciğer seslerinde çıtırtı adı verilen geçici rejimler incelenmiştir. Çıtırtılar zaman dalga biçimleri, zaman ve sıklık özellikleri ve üstel sönümlenen sinuzoidaller ile modellenmiştir. Çıtırtılardan elde edilen bu öznitelikler üç değişik topaklandırma yöntemi ile topaklandırılmıştır. Öznitelik çıkarımına ikinci bir örnek olarak durağan sinyallerden elde edilen ses kalitesi parametreleri incelenmiştir. Buzdolabı, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge veya diğer beyaz eşya ürünlerinin gürültüleri belirli koşullar altında durağandır. Bu ürünleri gündelik yaşamımızda devamlı kullandığımız için bu ürünlerin gürültüsü ürünler hakkında bir kalite yargısına varırken çok önemlidir. Ürünün kalitesini ürünün sesi ile ilintilendirilmesi sonucu ses kalitesi kavramı doğmuştur. İnsan duyumunu modelleyen bu özel özniteliklere ses kalitesi parametreleri adı verilmektedir. Bu çalışmada buzdolabı, bulaşık makinesi ve elektrikli süpürgenin gürültüleri incelenmiş, izgeleri bulunmuş ve ses kalitesi parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV EXTRACTION OF FEATURES FOR ANALYSIS OF CRACKLES AND EVALUATION OF SOUND QUALITY OF HOME APPLIANCES ABSTRACT Extraction of features becomes especially important in analyzing biomedical signals, underwater signals, speech signals and signals obtained from industrial noise sources such as rotating machines and gears. Extracted features enables us to reduce a complicated process with many variables to a simpler model, one involving a small number of parameters. Features are used for classifying signals or patterns. In this work, the problem of feature extraction of transients and stationary signals was examined. Transient signals can be generally defined as signals whose durations are short compared to the observation interval. As a specific example of transients in biomedical signals, crackles in pathological respiratory sounds were examined. Crackles were modelled by their waveforms, time and frequency characteristics and exponentially damped sinusoidals. These features were clustered with three different clustering algorithms. The results showed us that the crackles carry an information about the lung diseaeses. As another application for feature extraction, sound quality parameters obtained from stationary signals were examined. The noise produced by refrigerators, dishwashers, vacuum cleaners and other white-good products are stationary signals under some constraints. Since we are using these products so often in our daily life, the sound produced by them is very important in making judgement about the quality of the product. This concept of qualifying our perception of product quality based on its sound is referred as sound quality. These special features modelling human perception are called sound quality parameters. In this work the noise produced by refrigerator, dishwasher and vacuum cleaner were examined, their spectra were found and sound quality parameters were calculated.