Bosna-Hersek'te tersine göçün dini ve toplumsal yapıya etkisi: Janja örneği
The effect of reverse-migration on religius and social structure in Bosnia and Herzegovina: The case of Janja
  1. Tez No: 651256
  2. Yazar: DŽENAN KARASALIHOVIĆ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEJDİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Semberija bölgesinde bulunan Janja kasabası Bosna-Hersek'in kuzeydoğusunda 1992 yılında başlayan savaşta işgal edilmiş, sonrasında Boşnaklar tehcir edilmiştir. Belirli bir süre sonra Dayton Antlaşması gereğince tüm göçmenlere evlerine geri dönme hakkı tanınmış ve böylece Boşnakların Janja'ya kitlesel tersine göçü başlamıştır. Janja kasabası, tersine göçün en yoğun yaşandığı yerleşim yerlerinden biridir. Savaşta yok olan dini ve sosyal yaşam bu göç hareketi ile yeniden canlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada göç kavramı, göç kuramları ve göçün etkilerine yer verildikten sonra gözlem ve derinlenmesine görüşmeler yapılarak dini ve sosyal yapının göç öncesi ve sonrası durumu karşılaştırılmış ve tersine göçün etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The town of Janja, located in the Semberija region, was occupied in the war that started in the north-east of Bosnia-Herzegovina in 1992, after which the Bosniaks were deported. After a certain period of time, in accordance with the Dayton Agreement, all immigrants were given the right to return to their homes, and thus, the mass reverse migration movement of Bosniaks to Janja began. The town of Janja is one of the most intense settlements for reverse migration. The religious and social life that was destroyed in the war was revived with this migration movement. In this context, after the concept of migration, migration theories and the effects of migration are included in the study, the effects of reverse migration are determined by comparing the old religious and social structure with the reverse migration. Relevant literature review, observation, and in-depth interviews with Janja Bosniaks were conducted to determine the effect of reverse immigration on religious and social structure.