Bosna-Hersek'te Türk-İslam kültürünün yerleşmesi (16 yy. sonuna kadar)
The Estabilishment of the Turkish-Islamic culture in Bosnia-Herzegovina
  1. Tez No: 72555
  2. Yazar: RAHMAN ADEMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Bosna-Hersek'te Türk-İslam Kültürünün Yerleşmesi”(Yüksek Lisans Tez Özeti) Bosna-Hersek'in, Osmanlı hakimiyeti altında geçirdiği zamanın uzan olmasından dolayı, maddi manevi silinmez izler bırakmıştır, Osmanlı'nın bölgeyi fethetmesine kadar, asırlar boyu, bölgede istikrar ve batış tesis edilememiştir. Çeşitli grupların menfaat kavgaları, etnik ve dini çatışmalar sonucu, halk sürekli olarak rahatsız olmuştur. Bosna'nın istikrarsızlığının temelinde din ve mezhepler yatmakta idi. Hıristiyanlığın ikiye bölünmesiyle (395 yılında İznik Konseyi' nden sonra) her iki kilisenin çıkarlarının kesiştiği nokta Bosna-Hersek olmuştur. Her iki kilisenin halk üzerinde yaptıkları hesaplar sonucunda onu dini çatışmaya sevketmişlerdir. Osmanlı'nın bölgeye yerleşmesi sonucu mevcut istikrarsızlık ve kavgalar, yetini ekonomik kalkınma ve sosyal batışa bırakmıştır. Üstelik, önceden iki belirleyici unsur olarak katolik ve Ortodoks mezhebinin yanımda, üçüncü etken olan İslam dininin varlığmın eklenmesiyle kavga değil huzur tesis olunmuştur. Buna bağlı olarak, Saraybosna'da bugün birbirine çok yakın mesafede cami, katedral, ortodoks kilisesi ve sinagog, Osmanlı'nın engin hoşgörü ve adaletinin simgeleri olarak varlıklarım sürdürmektedirler. Çalışmamızda, bölgede Türk-İslam kültürünün yerleşmesinde önemli rolü olan hadise ve kurumları ele almaya çalıştık Tezimizin giriş kısmında, Özellikle Osmanlı öncesi mevcut olan siyasi ve sosyal istikrarsızlığa ve bunun sebeplerine dikkat çekmeye çalıştık. Birinci bölüm ise daha çok Bosna- Hersek'in Osmanlı hakimiyeti altına girme sürecini değerlendirdik İkinci bölümde ise Türk-İslam kültürünün Bosna-Hersk'tekt yansımalarım ele aldık Osmanlı Devleti İçinde özel yer edinen Boşnaklar, Müslüman olduktan sonra mensup oldukları yeni kültürün yerleşip gelişmesi için katkıda bulunmuşlardır. Nitekim, Türkler bölgeyi terk etmek zorunda kaldıktan 120 sene sonra Boşnaklar defalarca hem kendi canlarım hem Osmanlı'nın bıraktığı eserlerini yok olmaktan korumaya çalışmıştır. Halk benliğini, Türk-İslam kültürünün unsurlarıyla şekillendirmiştir. Ve günümüze kadar gözü gibi bakıp koruduğu Osmanlı iz ve eserlerini ne pahasına olursa olsun korumaya devem etmektedir. Rahman Ademi
Özet (Çeviri)
The Establishment of the Turkish-Islamic Culture in Bosna-Herzegovina (Master of Science) Hence Bosna-Herzegovina have been ruled for a long time by Ottomans, there have been many physical and ethical traces of Ottomans.For centuries, until the conquest of the region by the Ottomans, no political stability and social peace had been accomplished in the region. The profit fights, intermingled ethnical and religious conflicts have disturbed local people continously. Religion and various sects were the main reasons of the instability of Bosnia. With the split of Christianity in 395, with the declaration of the batik council, Bosnia became the point where the profits of both churchs had encountered. Because of the churchs* dispatch of public to conflict the region bad not accomplished virtual stability. With the settlement of the Ottomans to Bosnia, instabilities and fights have been ensued by developments and social peace. Furthermore, by the introducing of Islam as the third factor to previously two determining factors, which are catholism and protestantism, people lived in peace not in war. The 400 years of peace and comfort that catholics, otrthodoxes and muslims as the majority experienced, was due to the fair ruling by the Ottomans. That the mosques, cathedral, sinagog and orthodox church were close to each other was also due to the broad tolerance and justice symbols of the Ottomans. In this study, we tried to investigate the institutions that had an important role in the establishment of Turkish-Islamic culture in the region The life style that was dominant in the Ottoman Empire was adapted and developed by the Bosnian muslims.New and regional colors were added to the Turkish- Islamic culture. After becoming muslims, having a special statue in the Ottoman Empire, Bosnian people tried toestabtish the Ottoman culture with their own will In just the same way, after 120 of the Ottomans'had to leave the region, Bosnian people tried to preserve the Ottoman System at the cost of their life. The reason for this cannot be based on the thesis 'Islam established itself by sword and force* but the broad tolerance, love and respect ofturks towards people. The people in this region never forgot these outstanding qualities of the Ottomans. The people shaped their identity with the figures of Turkish-Islamic culture and they will continueto preserve the traces and arts of the Ottomans', as they have till now. Rahman Ademi