Soğuk Savaş sonrası Rus dış politikasında ontolojik güvenlik
Ontological security in Russian foreign policy after the Cold War
- Tez No: 651268
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tez, 1960'larda David R. Laing tarafından psikiyatride, 1980'lerden itibaren de Anthony Giddens aracılığıyla sosyolojide kullanılan ontolojik güvenlik kavramını devlet düzeyinde ele almaktadır. Laing ve Giddens, bireyin ve toplumun dünya üzerindeki varoluşlarına yönelik anlamlı bir süreklilik hissiyatı geliştirme amacında olduklarını ifade etmişlerdir. Bu bağlamda birey ve toplum, kendilerine yönelik atfettikleri biyografik anlatıların neticesinde ortaya çıkan kimliklerini devam ettirmek ve bu kimliğe uygun biçimde yaşamak isterler. Bu nedenle gerek birey gerekse toplum, sahip oldukları anlatılara uygun bir bedensel eylem sistematiğini başarılı olarak gerçekleştirmeyi amaçlar. Anlatı ve beden arasındaki eşgüdüm, bireyin ve toplumun ontolojik güvenliğini teminat altına alır. Ontolojik güvenlik, her ne kadar 2000'lerin başından itibaren uluslararası ilişkiler disiplininde kullanılmaya başlanmış olsa da bedensel etkinliğin önemi göz ardı edilmiştir. Bu sebeple bu tez, biyografik anlatı ile birlikte bedensel etkinliğin devletin ontolojik güvenliğine etkisini ele almaktadır. Tezde, devletin kendisine atfettiği anlatı ile ortaya koyduğu eylemin paralelliğinin devletin ontolojik güvenliğini doğrudan etkilediği ileri sürülmektedir. Laing ve Giddens'ın kullandıkları ontolojik güvenlik kavramını devlet düzeyinde yeniden modelleyen bu tez, ortaya konulan modeli Soğuk Savaş sonrası Rus dış politikası bağlamında olgusal düzlemde test etmektedir. Bu bağlamda Rusya'nın 1990'larda Boris Yeltsin, 2000'lerde de Vladimir Putin liderliğinde geçirdiği süreçler, oluşturulan biyografik anlatılar ve bedensel etkinlikler çerçevesinde ele alınmaktadır. Rusya'nın 1990'lardan itibaren kendisine atfettiği tarihsel anlatıdaki değişim ve dönüşümler ile dış politikada ortaya koyduğu eylemlerin, ontolojik güvenliğini ne yönde etkilediği tezin olgusal kısmının çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of ontological security, which was used in psychiatry by David R. Laing in the 1960s and in sociology since the 1980s by Anthony Giddens, is addressed at the state level in this thesis. Laing and Giddens state that the individual and society aim to develop a meaningful sense of continuity towards their existence in the world. In this context, the individual and society want to continue their identities that emerged as a result of the biographical narratives they attribute to themselves and live in accordance with this identity. For this reason, both the individual and the society want to successfully implement a bodily practice system in accordance with their narratives. The coordination between narrative and body ensures the ontological security of the individual and society. Although ontological security has been used in the international relations discipline since the early 2000s, the importance of physical activity has been ignored. For this reason, this thesis deals with the effect of bodily activity on the ontological security of the state together with the biographical narrative. In the thesis, it is claimed that the coordination of the action that the state puts forward with the narrative attributed to it directly affects the ontological security of the state. This thesis, which remodels the concept of ontological security used by Laing and Giddens at the state level, tests the proposed model in the context of Russian foreign policy after the Cold War. In this context, the processes that Russia went through under the leadership of Boris Yeltsin in the 1990s and Vladimir Putin in the 2000s are discussed within the framework of biographical narratives and physical activities. The factual part of the thesis examines how Russia's actions in foreign policy, together with the changes and transformations in the historical narrative attributed to it, have affected its ontological security since the 1990s.