The effect of innovative strategies on export performance
Yenilikçi stratejilerin ihracat performansına etkisi
- Tez No: 651269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İhracat performansı, bir şirketin inovasyon yeteneğinin kalitesine bağlıdır. Etkin inovasyon yetenekleri; kaynak tahsisi, organizasyonel yetenekler, stratejik yetenekler, yönetim yetenekleri, kültür yetenekleri ve öğrenme yetenekleri konularını kapsamaktadır. Bu çalışmada; yapı kimyasalları, yapı malzemeleri ve tekstil konularında ihracat yapan şirketler ile ilgili bir anket çalışması yapılmıştır. Bunun nedeni, bu endüstrilerin inovasyona önyargılı yaklaşmaları ve en rekabetçi endüstriler arasında sayılmalarıdır. Bu firmalar içinde yapılan istatistiksel değerlendirmelere göre; örneklem oluşturmak üzere 208 çalışan rasgele olarak seçilmiştir. Bu çalışmada SPSS 19 programı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma değişkenlerinin geçerliliği ve güvenilirliği, doğrulayıcı faktör analizi ve Cronbach's alpha kullanılarak değerlendirmiştir. Daha sonra, regresyon modellemesi kullanılarak, birincil ve ikincil hipotezlerin öncülüğünde analiz yapılmıştır. Sonuçlar, organizasyonel ve öğrenme becerilerinin ihracat performansı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Herhangi bir ihracatçı şirketin büyümesi, gelişmesi ve başarısı büyük ölçüde inovasyon sisteminin ne kadar etkin ve verimli olduğuna bağlı olup, özellikle daha yüksek yenilik teknikleri, kaynak temini, organizasyon ve yönetim stratejisini yenileyen ve şirketin üretken kapasitesi ile doğrudan bağlantılıdır. Öğrenme yetenekleri ve kültür şirket gelişiminin bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Export performance depends on the quality of a company innovation capabilities. Effective innovation capabilities cover the subjects of resources allocation, organizational capabilities, strategic capabilities, management capabilities, culture capabilities and learning capabilities. In this study, a survey on construction chemicals, building materials and textile export companies were selected because these industries are biased toward innovation and are considered among the most competitive industries. According to the statistical evaluations made within these firms, 208 employees are randomly selected to form the sample. In this study, analyzes were assessed with the help of SPSS 19 program. Validity and reliability of research variables were evaluated by using confirmatory factors analysis and Cronbach's alpha. Then, by using regression modeling, analysis is conducted on the premises of the primary and secondary hypotheses. As a result, it demonstrates that organizational and learning capabilities have positive effects on export performance. The growth, development and success of any exporting company largely depends on how effective and efficient is its innovation system is, especially higher innovation capabilities because higher innovation capabilities have direct bearing on the productive capacity of a company by innovating resource allocation, organization, strategy, management, culture and learning capabilities which eventually shoulder the responsibility of developing that company.