Büyük verinin yeni medya sanatında kullanımı; veri resmi ve veri heykeli
The use of big data in new media arts; data painting and data sculpture
  1. Tez No: 651283
  2. Yazar: TAMER TÜREGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Büyük Veri, mevcut teknolojiler ile uygun sürede işlenemeyecek kadar büyük ve farklı türdeki veri yığınlarından oluşan bilginin toplanması, işlenmesi, analiz edilmesi, depolanması ve bu bilgiden anlamlı sonuçların çıkarılması ile kendisinden değer elde edilmeye çalışılan teknolojilerin bir bütünü olarak tanımlanmaktadır. Büyük veri teknolojisi bilim, sağlık, ticaret, medya ve sanat gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Büyük veri sanat alanında özel yazılımlar ve yapay zekâ uygulamaları ile işlenerek yeni medya sanatı eserleri oluşturulmaktadır. Bilim, teknoloji ve sanatın kesiştiği noktada, büyük veriyi temel malzeme olarak kullanan, çeşitli yazılımlar ve yapay zekâ uygulamaları ile estetiksel olarak yorumlayan Refik Anadol, bu çalışmalarını veri resimleri ve veri heykelleri olarak nitelendirmektedir. Bu çalışmada büyük veri, yeni medya, yeni medya sanatı, veri resmi ve veri heykeli gibi kavramlar açıklanmaya çalışılmakta ve büyük verinin yeni medya sanatında kullanımı Refik Anadol'un çalışmaları ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Big Data is defined as a whole of technologies that try to obtain value by collecting, processing, analyzing, storing and drawing meaningful conclusions from different types of data stacks that are too large to be processed in time with the existing technologies. Big data technology is used in many areas such as science, health, commerce, media and arts. New media artworks are created by processing big data with specific software and artificial intelligence applications in the field of art. At the intersection of science, technology and art, Refik Anadol, who uses big data as a basic material and interprets it aesthetically with various software and artificial intelligence applications, qualifies his works as data paintings and data sculptures. In this study, concepts such as big data, new media, new media arts, data painting and data sculpture are tried to be explained and the use of big data in new media arts is examined with Refik Anadol's studies.