Bilim ve teknoloji politiklarının imalat sanayiine etkisi; Türkiye örneği
The effect of the science and techonology policy to manufacturing industry; Examples of Turkey
- Tez No: 651282
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI GÜLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde, ekonomilerin gelişmesi giderek teknolojiye bağımlı hale gelmektedir. İçinde bulunduğumuz dijitalleşme süreci de bu bağımlılığı arttırmaktadır. Yaşanan teknolojik değişimler daha gelişmiş ve karmaşık üretim süreçlerini beraberinde getirmektedir. Endüstri 4.0'ın dönüştürücü atmosferine sistematik şekilde entegre olmak için ise bilim ve teknoloji politikaları hayati rol oynamaktadır. Türkiye de gelişmekte olan bir ülke olarak yaşanan teknolojik değişimin gereklerini zamanında yerine getirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmada, önemli iktisatçıların ve iktisat okullarının teknolojiye bakışlarından yola çıkarak bilim ve teknoloji politikalarının günümüzdeki etki kanallarını ve gelişmiş ülkelerin bu alandaki uygulamaları incelenecektir. Ayrıca bunlara ek olarak Türk imalat sanayiinin gelişimi, yapısı ve sorunları da ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, development of economies is increasingly depent on technologhy. The digitalization process we are in increases this dependence. Technological changes bring more advanced and complex production processes together. Science and technology policies play a vital role in systematically integrating into the transformative atmosphere of Industry 4.0.Turkey as a devoloping country is making studies to meet the technological change requirements in a timely manner. The aim of this study is to examine the current channels of influence of science and technology policies and the policies implemented by developed countries in this field based on the viewpoints of important economists and economics schools on technology. In addition, the development, structure and problems of the Turkish manufacturing industry are also discussed.