Bağlama öğretiminde kullanılan metotların karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve bir çerçeve program önerisi
A comparative analysis of methods used in the teaching of bağlama and a framework programme proposal
  1. Tez No: 651284
  2. Yazar: AHMET MUTLU TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada uzun sap bağlama öğretiminde kullanılan 7 metodun karşılaştırmalı olarak içerik analizleri yapıldıktan sonra, metotlarındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması ile elde edilen sonuçlardan yola çıkarak yeni bir uzun sap bağlama öğretimine ilişkin çerçeve program hazırlanması ve bağlama öğretimine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Araştırma, içerik analizine dayalı durum çalışması modelinde gerçekleştirilmiş olup; betimsel bir yaklaşım izlenmiştir. Nitel bir çalışma olan bu araştırmanın verilerini oluşturan metotlar, uzman görüşleri doğrultusunda tespit edilerek tercih edilmiştir. Metotların analizi yapılırken içerik analizi yöntemi kullanılmış, önerilen yeni çerçeve program önerisine ise altyapı bağlamında katkı sağlaması adına; genellikle Azerbaycan müziğinde kullanılan ama Türk Halk Müziği korolarında sıkça rastlanan bir diğer telli mızraplı Türk müziği çalgısı olan Tar çalgısının öğretim metodundan da yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda hazırlanan uzun sap bağlama metot modeli önerisi 5'li likert ölçeği ile uzman üç eğitimciye ulaştırılmış ve metod önerisinin kullanılabilir olup olmadığına dair görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda hazırlanan metodun başlangıç ve ileri düzeyde kullanılabilir olduğu sonucuna ulaşılmış ve konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n this study, it is set out to prepare a new framework programme for long-neck baglama teaching and to contribute to the teaching of baglama, based on the results obtained by revealing the similarities and differences in the methods after conducting the comparative content analysis of the 7 methods used in long-stem baglama teaching. The research has been carried out in a case study model based on content analysis, and a descriptive approach has been pursued. The methods that constitute the data of this qualitative study have been determined and included in the study in accordance with expert opinions. Content analysis has been used in the analysis of the methods, and the teaching method of Tar, another stringed and plectrum Turkish music instrument, which is often used in Azerbaijani music but frequently encountered in Turkish Folk Music choirs, has also been used in order to contribute to the proposed new method in terms of infrastructure. The long-neck baglama teaching method model proposal prepared in line with the findings obtained has been delivered to three expert educators with a 5-point Likert scale, and their opinions on whether the method proposal can be used or not have been taken. As a result of the research, it has been concluded that the method prepared is usable and practicable at beginning and advanced levels, and implications are made on the subject.