Türkiye'de spor kulüplerinin imajları ve hisse senedi performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the images of sport clubs and their stock performance
- Tez No: 651287
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme rüzgârının tüm Dünya'da etkisini artırdığı 1990'ların sonu 2000'lerin başında çağın gerektirdiği dönüşümlerden futbol da nasibini almıştır. Tutkuyla bağlanılan armalardan gelir beklenen markalara dönüşen futbol kulüpleri, artık dev bir endüstriye evrilen futbolun iletişim biliminin halkla ilişkiler enstrümanını kullanabilmenin önemini kavramaya başlamışlardır. Şirketleşen ve halka arz edilen futbol kulüplerinin halkla ilişkiler faaliyetlerini ve ilgili iletişim birimlerini kurumsallaştırabildiği ölçüde kamuoyunu doğru bilgilendirebildiği ve bunun sonucunda marka değerlerini artırabildiği düşünülmektedir. Çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüplerinin 2018-2019 yıllarında yapmış oldukları Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamaları incelenmiştir. Yarı kuvvetli etkin piyasalarda sıklıkla kullanılan olay analizi metodu uygulanarak yapılan açıklamaların söz konusu kulüplerin marka değerlerine dolayısıyla vekil (proxy) değişken olarak hisse senedi performanslarına etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the time when the wind of globalization increased its effect all over the World, football has also changed because of the transformations required by the age in the late 1990s and early 2000s. Football clubs, which have turned into revenue generating brands from passionately attached values, have started to understand the importance of using public relations instrument of the communication science in football sector as an evolved giant industry. It is believed that football clubs, which are incorporated and offered to the public, can inform the public correctly to the extent that they can institutionalize their public relations activities and related communication units. As a result of the appropriate institutionalization process and proper information giving, football clubs can increase their brand value. In this study, the Public Disclosure Platform statements made by Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray and Trabzonspor football clubs which are traded on Borsa Istanbul, were examined. By conducting event analysis, which is used in semi-strong efficient markets, the effect of the statements made on the brand values of the football clubs and thus on the stock performance as a proxy variable has been determined.