Devlet ve vakıf üniversitelerinde stratejik planlama: Gazi Üniversitesi ve Atılım Üniversitesinin karşılaştırılması
Strategic planning process in state and foundation universities: Comparing to Gazi University & Atılım University
  1. Tez No: 651289
  2. Yazar: SELMA SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bir örgütün kaynaklarını ekonomik ve ihtiyaçları en uygun şekilde karşılayarak kullanmasını hedefleyen bir yönetim anlayışı olarak stratejik yönetim giderek daha çok önem kazanmaktadır. Stratejik planlama ise, örgütün misyon ve vizyonu çerçevesinde belirlenen amaçlara ulaşmayı hedefleyen yönetim anlayışına dayanır. Daha çok özel sektörün ilgi alanına giriyor gibi görünen her iki kavram, küreselleşme sürecinin yönetim anlayışını değiştirmesi ile birlikte kamu kurumlarının da ilgi alanına girmiştir. Bu çalışma, stratejik yönetimin önemli bir parçası stratejik planlama üzerinden iki farklı üniversite türünü mukayese etmektedir. Bunlardan biri devlet üniversitesi olan Gazi Üniversitesi diğeri bir vakıf üniversitesi olan Atılım Üniversitesidir. Bu araştırma, stratejik plan üzerinden iki farklı (kamu ve özel sektör) yönetim anlayışının stratejik planlar üzerinden nasıl işlediğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Eğitimi merkeze alıp, evrensel bilgi ve kültürün üretim mekânı olan üniversitelerin kamu ya da vakıf üniversitesi olması stratejik planları nasıl etkilemektedir sorusunu cevaplamayı hedefleyen araştırma daha önce sadece çeşitli kamu kurumları ya da genel olarak üniversiteler üzerinden yürütülen bir konuyu iki farklı üniversite türünü ele alarak literatüre katkı sunabilmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın ortaya koyduğu genel sonuca göre, devlet üniversitesi olan Gazi Üniversitesi kurum kültüründen paydaş analizine kadar stratejik planın birçok aşamasında Atılım Üniversitesine göre daha ayrıntılı bir çalışma ortaya koymuş olup, stratejik planın esası olan kaynakların daha verimli ve amaçlara ulaşma konusunda kullanılması ilkesine daha çok bağlı kalmış görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Strategic management, as a management approach, aiming to use the resources of an organization economically, effectively and efficiently become more and more important nowadays. On the other hand, strategic planning is based on management approach which intent to achieve the objectives determining the mission and vision of the organization. Private sector had more interest area on both concept in advance. After globalization has changed meaning of management, they both have common interest on topic. This study compares two different types of universities through strategic planning, an important part of Strategic Management. First one is the Gazi University-State University and second one is Atılım University-Foundation University. This research aims to reveal how two different (public and private areas) management approaches handle through strategic plans. This Study aims to answer the question of how universities, which are the production places of universal knowledge and culture, affect the strategic plans organized by being public or foundation universities. This issue has previously been addressed within the framework of various government agencies or universities in general. This research fills a gap in the literature by comparing two different types of universities. According to this study, about stages of the strategic plan from corporate culture to stakeholder analysis, Gazi University has conducted a more detailed study than Atılım University. Gazi University seems to be more bound on the principles of using the resources more efficiently and for purpose, those principles presents the basis of the strategic plan.