Markaların dijital pazarlama stratejileri: Arama motoru uygulamaları üzerine bir değerlendirme
Digital marketing strategies of brands: An evaluation on search engine applications
  1. Tez No: 651290
  2. Yazar: ERSİN ATAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGECAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yirmi yıl içinde internet kullanımının artmasıyla birlikte insanların her çeşit bilgiyi arama motorlarını kullanarak elde etmesi pazarlama stratejileri için yeni olanaklar doğurdu. 1990'larda internetteki sitelerin sayısı ve arama motorlarının kullanım oranlarının artmasıyla birlikte bu alanda büyük bir reklam piyasası oluşmuştur. Arama motorları, satın alma yapan müşterilerin anlık hizmetlerini görerek satın alma yapmayan tüketicilere de araştırdıkları ürün ve hizmetlerin görsellerini tekrar hatırlatarak satın almalarına yönelik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kurumlar, pazarlama stratejilerini arama motorlarına göre kurmaya başlamıştır. Ürün ve hizmetlerin satışına yardımcı olacak bütün etkenler, mevcut rekabet şartlarına uygun şekilde pazarlama stratejilerinin kurulmasına olanak vermiştir. Bunun sonucu olarak arama motoru piyasasında yoğun bir rekabet ortamına girilmiştir. Teknoloji her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu ilerleme sosyal ve kurumsal hayatta çeşitli değişiklikler meydana getirmiştir. İnsan davranışları teknolojinin güncellemesi ile farklılaşırken ticari kuruluşların da müşterileriyle olan ilişkileri değişmiştir. Bu değişim farklı pazarlama yöntemlerini de beraberinde getirmiştir. Müşteriyle iletişimin önem kazandığı pazarlama iletişimi unsurları ön plana çıkarken, zaman içerisinde teknolojiyle birlikte pazarlama iletişiminin tüm unsurlarının entegre bir şekilde kullanılması ortaya çıkmıştır. Verileri; toplama, ölçme ve değerlendirme, teknoloji sayesinde daha net sonuçlar vermektedir. Teknolojinin, internetin ve yeni iletişim teknolojilerinin yarattığı bu yeni pazarlama dünyası, kurumların hedef kitlelerine ulaşmalarında dijital pazarlama olarak adlandırılan yeni bir yöntemi de kullanmalarına olanak sağlamıştır. Bu tezde, öncelikli olarak dijital pazarlama ve arama motoru pazarlamasına (SEM-search engine marketing) ilişkin bilgiler verildikten sonra, Google firmasının sunmuş olduğu dijital pazarlama ürünü olan AdWords ve Türkiye'deki uygulaması incelenerek değerlendirmelerde ve analizlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase in internet usage in the last twenty years, the practice of obtaining all kinds of information using search engines created new possibilities for marketing strategies. In the 1990s, with the increase in the number of sites on the internet and use of search engines, a large advertising market was formed in this area. Search engines started to be used for purchasing by seeing the instant services of the customers who made purchases and reminding the visuals of the products and services they researched to consumers who did not purchase. Institutions have started to establish their marketing strategies according to the search engines. All the factors that will help the sale of products and services have allowed the establishment of marketing strategies in accordance with the current competitive conditions. As a result, an intense competitive environment has been entered in the search engine market. Technology is progressing more rapidly day by day. This progress has brought about various changes in social and institutional life. While human behavior differs with the update of technology, the relationships of commercial organizations with their customers have also changed. This change brought different marketing methods with it. While the elements of marketing communication, where communication with the customer has gained importance, over time, an integrated use of all elements of marketing communication has emerged with technology. Data collection, measurement and evaluation gives clearer results thanks to technology. This new marketing world created by technology, internet and new communication technologies has also enabled institutions to use a new method called digital marketing to reach their target audiences. In this thesis, digital marketing and SEM (from search engine market - search engine marketing) are discussed followed by Adwords, the digital marketing product that have been offered by Google, and finally the application in Turkey, have been assessed and analyzed.