Kurumsal raporlamanın geleceği ve yeni raporlama modelinin geliştirilmesine yönelik öneriler
Future of corporate reporting and new reporting model suggestions for developing
  1. Tez No: 651292
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Şirketlerin kurumsal raporlarında yer alan nitelikli bilgilere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada, kurumsal raporlamanın gelişim süreci ve kurumsal raporlama çeşitleri anlatıldıktan sonra BİST piyasası özelinde şirket raporlarında yer alan nitelikli bilgilerin hisse oynaklığına etkisi araştırılmıştır. Bunun için 06.01.2015-28.08.2019 tarihleri arasındaki 1170; 02.01.2019-31.03.2020 tarihleri arasındaki 313 günlük veri kullanılmıştır. Analizlerde yer alan testlere ve oynaklık modellemesine ilişkin tahminler Eviews 9.0 paket programında yapılmıştır. BİST TÜM (XUTUM), BİST 100 (XU100), BİST 50 (XU050), BİST Kurumsal Yönetim (XKURY) ve BİST Sürdürülebilirlik (XUSRD) Endekslerinin getiri oynaklıkları kendi aralarında; entegre raporlama yapan şirketlerden oluşturulan Entegre Endeksler ile BİST Sürdürülebilirlik Endeksinin getiri oynaklıkları da kendi aralarında GARCH ve EGARCH modelleri kullanılarak incelenmiştir. İlk analizde; BİST Sürdürülebilirlik Endeksinin getiri serisinin oynaklığı diğer endekslerden, ikinci analizde ise oluşturulan Entegre Endekslerin tamamının getiri serilerinin oynaklığının, BİST Sürdürülebilirlik Endeksinden daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Diğer bir ifade ile yatırımcısına nitelikli raporlama yapan şirketlerin hisse getiri oynaklıklarının, yatırımcısına daha az nitelikli raporlama yapan şirketlerin hisse getiri oynaklıklarından daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Yatırımcısı ile daha fazla nitelikli bilgi paylaşmak yatırımcının şirkete olan güvenini artıracağından, bu şirketlerin oluşturduğu endekslerin oynaklığının daha düşük olması beklenmektedir. Ancak burada yatırımcı davranışları ile pay piyasasının derinliğini gözden kaçırmamak gerekir. Gelişmiş ekonomilerdeki yatırımcıların aksine Türkiye'deki yatırımcılar genellikle al sata dayalı kısa vadeli yatırım stratejileri çerçevesinde hareket etmektedir. Bu nedenle yatırımcılar, haklarında daha fazla bilgi sahibi oldukları şirketlerin hisselerini güvenli bir liman olarak görmenin ötesinde, her dönemde hızlı kâr realizasyonu yapabilecekleri bir yatırım aracı olarak da görmektedirler. BİST piyasasında bir endekste oynaklığın fazla olması o endeksi oluşturan şirketlere güven duyulmamasından değil, aksine ilgili şirketlerin piyasaya sunduğu nitelikli ve kapsamlı bilgiler nedeniyle daha çok güven duyulmasından da kaynaklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The interest in qualified information in the corporate reports of the companies is increasing day by day. In this study, after explaining the development process of corporate reporting and the types of corporate reporting, the effect of qualified information included in company reports specific to the BIST market on stock volatility has been investigated. For this, 1170 between 06.01.2015-28.08.2019; 313 days of data were used between 02.01.2019 and 31.03.2020. Estimates regarding the tests and volatility modeling in the analyzes were made in the Eviews 9.0 package program. The yield volatilities of BIST ALL (XUTUM), BIST 100 (XU100), BIST 50 (XU050), BIST Corporate Governance (XKURY) and BIST Sustainability (XUSRD) Indices are among themselves; The return volatility of the Integrated Indices and the BIST Sustainability Index created by companies that make integrated reporting has also been analyzed using GARCH and EGARCH models. In the first analysis; The volatility of the return series of the BIST Sustainability Index is higher than the other indices, and in the second analysis, the volatility of the return series of all Integrated Indices is higher than the BIST Sustainability Index. In other words, it has been found that the stock return volatility of companies that provide qualified reporting to their investors is higher than the stock return volatility of companies that report less qualified to their investors. Since sharing more qualified information with the investor will increase the investor's trust in the company, it is expected that the volatility of the indices created by these companies will be lower. However, it is necessary not to overlook the investor behavior and the depth of the share market. Unlike investors in advanced economies, investors often move in Turkey within the framework of short-term investment strategies based on the buy and sell. For this reason, investors see the shares of companies about which they have more information as a safe haven, as well as an investment tool that they can make rapid profit realization in every period. The high volatility in an index in the BIST market is not due to the lack of trust in the companies that make up that index, but also to the greater confidence in the relevant companies due to the qualified and comprehensive information provided to the market.