İstanbul tıp fakültesi iç hastalıkları polikliniğinden takipli hipertansif hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları ve tedavi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics ,comorbidities and treatment compliance of hypertensive patients who were followed by internal medicine outpatient clinic of istanbul medical faculty
- Tez No: 324305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Polikliniğimize ilk defa gelen veya uzun yıllardır takipleri yapılan hipertansiyon (HT) hastalarının, epidemiyolojik özellikleri ve risk faktörlerinin dağılımını incelemektir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniği' nden takipli olan ya da yeni tanı almış 1008 HT hastası alındı.Hastaların son kontrollerinde, anamnezleri alınıp, fizik muayeneleri ve antropometrik ölçümleri yapıldı. Kan basınçları (KB) ölçüldü. İki veya daha fazla hasta vizitinde yapılan uygun klinik KB ölçümünde SKB' nın ? 140 mmHg veya DKB' nın ?90 mmHg olması ya da hastanın antihipertansif ilaç kullanıyor olması HT olarak tanımlandı . Sabah en az 8 saatlik açlık sonrasında biyokimyasal parametreler için kan örneği alındı. Eşlik eden hastalıklar, major kardiovasküler risk faktörleri, uç organ hasarı varlığı, kullanılan ya da yeni başlanan antihipertansif tedavi, tedavi uyumu ve KB kontrolünü etkileyen faktörler istatiksel olarak değerlendirildi. Çalışma için fakülte etik kurulundan onay alındı.Bulgular: Hastaların yaşları 18 ile 95 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 57,07±10,62 yıldı. Çalışmaya alınan toplam 1008 hastanın %78,2' si kadınlardan %21,8' i erkeklerden oluşmaktaydı. Kadınların yaş ortalaması 57,75±10,7 yıl iken erkeklerin yaş ortalaması 57,72±10,4 yıldı. Hastaların yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde en büyük kısmı 50-59 yaş aralığındaki hastalar (%37,2) oluşturmaktaydı. Çalışmaya katılan hastaların %63,4' ünün ise obez olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBackground: To evaluate the epidemiologic characteristics and risk factors of the hypertensive patients who were followed-up for many years or admitted for first time to our outpatient clinic.Material and Method: A thousand and eight patients who were followed-up or newly diagnosed as hypertensive in İstanbul Medicine School Internal Medicine Outpatient Clinic were enrolled for the study. In the last visit, the stories of the patients, physical examination and anthropometric measurements were obtained. Blood pressure (BP) was measured. Based upon the average of two or more properly measured readings at each of two or more visits after an initial screen, sistolic BP (SBP) ? 140 mmHg or diastolic BP (DBP) ?90 mmHg has been defined as hypertension (HT). Blood samples were obtained in the morning after at least 8 hours of fasting. Co-morbid diseases, major cardiovascular risk factors, the presence of end organ damage, used or newly started anti-hypertensive drugs, treatment compliance and the factors influencing the BP control were evaluated. The faculty ethics committee approved the study.Results: Mean age was 57.07±10.62 years (ranging between 18-95). 1008 patients were enrolled for the study and 78.2% of the patients were women, 21.8% of the patients were men. Mean age of the women was 57.75±10.7 years and mean age of the men was 57.72± 10.4 years. When the distrubution of the patients according to age groups were analyzed, the largest group was 50-59 years group (37.2%). 63.4% of the patients were suffering from obesity.