A Parametric study on Pt/SnO2-based noble metal reducible oxide catalysts
  1. Tez No: 65132
  2. Yazar: ELİF KAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Düşük sıcaklık karbon monoksit oksidasyonu için kullanılacak asil-metal-indirgenebilir- oksit (NMRO) katalizörlerinin geliştirilmesinde önemli olan deneysel teknik ve hazırlama değişkenlerinin belirlenmesi için parametrik bir çalışma yapıldı. y-Aİ203 destekli Pt/SnÛ2 katalizörleri (i) farklı Pt ve SnÛ2, miktarları ve oranlan (ii) farklı indirgeme sıcaklıkları ve indirgeme gazlan kullanılarak hazırlandı ve bu parametrelerin katalizörün gerek fiziksel gerekse CO oksidasyon özelliklerine etkileri incelendi. Besleme gazı bileşiminin CO dönüşmesine etkisi de incelendi. Endüstriyel %0.3Pt/Al2O3 (ağırlık) katalizörü temel alınarak, %6-18 (ağırlık) aralığında üç ayn miktarda SnÛ2 içeren bir dizi %0.3Pt/Aİ2O3 katalizörü hazırlanarak denendi. Daha sonra aynı miktarda (% 18 ağırlık) Sn02İçeren y-Aİ203 destekli katalizörlerin Pt içeriği %0.3-l (ağırlık) aralığında değiştirildi. İndirgeme sıcaklığı ile indirgeyici gazın etkileri üç ayrı sıcaklıkta CO ve H2 kullanılarak incelendi. Toplam yüzey alanları, toplam gözenek hacimleri ve metal yüzey alanları fiziksel ve kimyasal adsorplama teknikleri kullanılarak ölçüldü. Katalitik etkinlik deneyleri sürekli akışlı mikroreaktör sisteminde 323-473K (50- 200°C) sıcaklık aralığında gerçekleştirildi. Parametrik çalışma sonunda, Pt: Sn oram 1:8 olan %lPt/%6Sn02/ AI2O3 (ağırlık) katalizörünün 498K ve CO kullanılarak indirgendiğinde en yüksek karbon monoksit dönüşmesini sağladığı belirlendi. Elde edilen sonuçlar ile, düşük sıcaklıklarda belirli oranlarda Sn02 etkin katkı maddesinin eklenmesi ile katalizör etkinliğinin arttığını ve bu sonucun birbirine yakın konumdaki Pt ve Sn02 arasındaki sinerjiden kaynaklandığı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A parametric study was conducted for establishing the experimental techniques and preparation variables that are important in the development of noble-metal-reducible-oxide (NMRO) catalysts to be used for the low temperature oxidation of CO. A suitable catalyst preparation method was developed for Y-AI2O3 supported Pt/SnC>2 catalysts by considering the effects of (i) different quantities and proportions of Pt and Sn02, and (ii) pretreatment conditions such as temperature and the reducing gas on the physical properties and CO oxidation characteristics of catalyst. The effect of feed composition on CO conversion was also investigated. Taking the commercial 0.3wt% Pt/Aİ203 reforming catalyst as reference, a series of three 0.3wt %Pt catalysts containing SnÛ2 in the 12-1 8wt % range were prepared and tested. Subsequently, the Pt content was varied between 0.3-lwt% in three y-Aİ203 supported catalysts with the same amount of SnÛ2 loading (18wt%). The effects of reduction were investigated at three different temperatures using by either CO or H2 as reducing gas. Total surface areas, metal surface areas and pore volumes of the catalysts were measured using non specific and specific adsorption techniques. The catalytic activity tests were conducted in a microreactor flow system operated at atmospheric pressure in the 323-473K (50°-200°C) temperature range. The lwt%Pt/6wt%Sn02/y-Al203 catalyst with a Pt:Sn ratio of 1:8 and reduced at 498K with CO was found to give the highest carbon monoxide conversion. The results obtained confirm that the CO oxidation activity of the Pt catalyst is enhanced at low temperatures when specific amounts of Sn02 promoter are added, and the enhancement is due to the synergy between closely located Pt and Sn02 particles.