Stringy Robinson-Trautman family
Sicim Robinson-Trautmant ailesi
  1. Tez No: 65133
  2. Yazar: ENGİN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Özet Robinson Trautman ailesinin bir genellemesi alçak enerji sicim teorisi ve diğer bazı dilatonik teoriler için dört uzay-zaman boyutunda elde edilmiştir. Sicim Robin son Trautman ailesi olarak adlandırılan bu yeni aileye ait olan uzay zamanlar hem ıraksayan, hem de ıraksamayan ışıksı demetleri kabul etmektedirler. Sicim teorisinde Robinson Trautman ailesinin uzay zaman çerçevesinden bağımsız olduğu ve sicim Robin son Trautman uzay zamanlarının Lorentz Chern Simons üç formunun her zaman ka palı olduğu gösterilmiştir. Alan denklemleri sınıflandırılıp çözümler ele alınmış ve çözümlerin içinde dilatonik kara deliklerin, sicimsi C metriğin, pp dalgalarının ve kesin konformal alan teorileri oldukları bilinen bazı çözümlerin olduğu görülmüştür. Yeni, ışıyan, asimptotik düz, Petrov D tipi çözümler elde edilip çalışılmıştır. Bu çözümlerden bir tanesinin gecikmeli zamanın artı geç değerlerinde düzgün bir şekilde artı kütleli bir kara deliğe, ve bir başkasının da gecikmeli zamanın eksi geç değerlerinde düzgün bir şekilde eksi kütleli bir kara deliğe dönüştüğü gösterilmiştir. Sicim Robinson Trautman çözümlerinin varlığını ve davranışlarını anlamak için küçük pertürbasyonlar çalışılmış ve bu pertürbasyonların ıraksayan halleri olduğu görülmüştür. Çözümlerin davranışlarını saptayabilmek için Lyapunov fonksiyonu yaklaşımı kullanılmış ve sabit manyetik yükü olan uzay zamanların Lyapunov manasında kararlı oldukları bulunmuştur. Sicim teorisinde bir asimptotik düzlük tanımı verilmiş ve gelecek ışıksal sonsuzda Bondi kütlesi, elektromanyetik yük ve dilaton yükü ifadeleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV Abstract A generalization of the Robinson-Trautman family is obtained for low-energy string theory as well as for certain other dilatonic theories in four space-time dimensions. The space-times in this new family called the stringy Robinson-Trautman family ad mit both diverging and nondiverging null congruences. It is found that the generalized Robinson-Trautman solutions are frame independent in string theory, and that the Lorentz Chern-Simons three-form of the stringy Robinson-Trautman space-times are always closed. The field equations are studied, and the generalizations of the vacuum Robinson-Trautman equation are obtained. It is shown that the dilatonic black holes, the stringy C-metric, pp waves and certain other solutions which are known to cor respond to exact conformal field theories belong to the Robinson-Trautman family as particular members. New radiating, asymptotically flat, Petrov type D solutions are obtained and studied. It is proven that one of these solutions settles down smoothly to a positive mass dilatonic black hole in late positive retarded times, and that an other settles down smoothly to a negative mass dilatonic black hole at late negative retarded times. In order to understand the existence and the behaviour of the stringy Robinson-Trautman solutions, some linear perturbations are examined, and it is found that there are diverging modes of these perturbations. Lyapunov's functional approach is employed for determining the behaviour of solutions, and space-times of constant magnetic charge are found to be asymptotically stable in the Lyapunov's sense. A definition of the asymptotic flatness in string theory is given and the Bondi mass, the electromagnetic charge, and the dilatonic charge at future null infinity are obtained.