Factor V leiden mutation associated with activated protein C resistence (APCR) and thrombophillia
- Tez No: 65131
- Danışmanlar: PROF. DR. S. HANDE ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI ÖZET Aktive edilmiş protein C resistansma (APCR) yol açan FV Leiden mutasyonu trombofilinin en sık görülen genetik nedenidir ve trombofili kanser hastalarında ciddi bir komplikasyondur. Aktive edilmiş protein C, FVa ve FVIIIa'yı inaktive ederek kanın pıhtılaşmasını düzenleyen bir serin proteazdır. APCR, FV proteininde oluşan Arg506Gln sübstitisyonuyla (FV Leiden mutasyonu), APC'yle inaktivasyona resistan bir FV molekülü oluşmasıyla, plasmanın pıhtılaşma mekanizmasının aktive edilmiş protein C'ye azalmış cevabıdır. FV Leiden mutasyonu otozomal dominant olarak kalıntılır ve bu patolojinin frekansı toplumlar arasında değişiklik gösterir. Türk toplumundaki taşıyıcılık oranı yaklaşık yüzde dokuzdur. Bu nedenle, trombofili için yüksek risk grubunu oluşturan hastaların taranması oldukça önemlidir. FV mutasyonunu teşhis edebilmek amacıyla bir DNA tanı metodu geliştirmeyi hedefleyerek DGGE ve ARMS metodlarını geliştirdik. Derin venöz tromboz (DVT), mezenter emboli (ME), kolon kanseri ve aterosklerozlu 88 hastayı her iki metodla taradık. Kolon kanserli hastaların yaklaşık yüzde 16'sının taşıyıcı olduğunu saptadık. Bu oran Türk toplumunda görülen heterozigot oranından yüksektir ve bu nedenle kanser hastaları, tromboembolik olaylara bağlı mortaliteyi azaltabilmek için rutin olarak bu patolojinin taşıyıcılığı açısından taranmalıdır. ARMS metodunun DGGE kadar kesin ve aynı zamanda hızlı bir teknik olduğunu saptadık ve rutin taramalarda kullanılabileceğini belirledik. DGGE analizi ve DNA dizi analiziyle dört hastada daha önceden saptanmış Arg485Lys polimorfizmi ve bir hastada yeni bir sessiz mutasyona sebep olan nükleotid sübstitisyonu (T1539-> C) belirledik. Gelecekteki çalışmalar, bu yeni sessiz mutasyonun FV geninde bir polimorfik bölge olup olmadığını açıklığa kavuşturacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Activated protein C resistance (APCR) associated with the FV Leiden mutation is the most prevalent genetic cause of thrombophilia and thrombophilia is a serious complication in cancer patients. Activated protein C is a serine protease that regulates blood coagulation by proteolytically inactivating FVa and FVIIIa. APCR is the reduced plasma response to APC during clotting and is caused by Arg506Gln substitution (FV Leiden mutation) in the FV protein, which generates a FV molecule resistant to inactivation by APC. The FV Leiden mutation is inherited in an autosomal dominant manner and the frequency of the disorder varies between populations. The carrier frequency in the Turkish population is about nine per cent. Consequently, the screening of patients for the FV Leiden mutation under high risk of thrombophilia is very important. Therefore, we aimed to establish a DNA diagnosis method to detect the FV Leiden mutation and we have established both DGGE and ARMS methods for this purpose. A total of 88 patients with DVT, ME, colon cancer and atherosclerosis were screened by both methods that were equally effective in detecting the mutation. About sixteen per cent of colon cancer patients were identified as carriers of the FV Leiden mutation. This rate is above the heterozygous rate observed in the Turkish population suggesting that cancer patients should routinely be screened in order to decrease the mortality rate due to thromboembolism. We found that ARMS is a rapid method and is as accurate as DGGE. Therefore, it can be used in such routine screening, DGGE analysis followed by DNA sequencing also revealed the previously identified Arg485Lys polymorphism in four and a novel nucleotide substitution (T1539 to C) in one patient which is a silent mutation. It remains to be identified whether the silent mutation represents an additional polymorphic site in the FV gene.