Robotik radikal prostatektomi geçiren hastalarda iki farklı ventilasyon modunun akciğer havalanmasına etkisi: Ultrasonografik değerlendirme
The effects of two different ventilation modes on lung ventilation inpatients undergoing robotic radical prostatectomy: Ultrasonographicevaluation
  1. Tez No: 651327
  2. Yazar: HACER ZEYNEP TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Genel anestezi, pozisyon ve pnömoperitonyumun akciğerde havalanma azlığına yol açtığı bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, Trendelenburg pozisyonunda robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RALRP) geçiren hastalarda volüm ve basınç kontrollü ventilasyonun oksijenlenmeye etkisi ile akciğer ultrasonu (LUS) bulgularının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız randomize, prospektif ve çift kör planlandı. Etik kurul ve hasta onayı alındıktan sonra, RALRP geçirecek 18-75 yaşları arasında, ASA skoru 1-3 olan hastalar, volüm kontrollü ((VCV), (Grup VCV; N=37)) veya basınç kontrollü ventilasyon ((PVC), (Grup PCV, N=37)) uygulanmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların tümüne standart genel anestezi uygulandı. (intraabdominal basınç 10-12 mmHg, 30° Trendelenburg pozisyonu.) Akciğer ultrasonografisi toraksın 12 kadranında, anestezi indüksiyonundan önce ve supin pozisyonda (T1), entübasyon sonrası (T2), cerrahi sonunda Trendelenburg pozisyonunda (T3), cerrahi sonunda ve supin pozisyonda (T4) ve ameliyattan 1 saat sonra (T5) gerçekleştirildi. Aynı dönemlerde, hemodinami, periferik oksijen satürasyonu (SpO2), mekanik ventilasyon parametreleri ve PaO2/FiO2 değerleri kaydedildi. LUS görüntüleri, radyolog tarafından“Transvers LUS Skoru”kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Tüm zaman dilimlerinde Transvers LUS Skorları ile PaO2/FiO2 değerleri açısından gruplar arasında fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim:It has been known that; general anesthesia, position changes and pneumoperitoneum lead to pulmonary aeration loss. The aim of this study is to compare pressure and volume controlled ventilation by using their effects on the oxygenization and lung ultrasound (LUS) findings in patients undergoing robotic assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALRP). Material and Method:Our study has been designed randomized, prospective and double-blinded. After the approval of the ethics committee and patient consent, patients with an ASA score 1-3 and aged 18-75 undergoing robot assisted laparoscopic prostatectomy surgery were randomly divided into two groups; volume controlled ((VCV), (Grup V; N=37)) and pressure controlled ((PCV), (Grup V; N=37)). Standard general anesthesia was applied to all patients. (10-12 mmHg intraabdominal pressure, 30° Trendelenburg position.) Lung ultrasonography was performed in 12 quadrants of the thorax at 5 time periods; before anesthesia induction and in the supin position (T1), after intubation (T2), at the end of surgery while in the Trendelenburg position (T3), at the end of surgery while in the supin position (T4), 60 minutes after the surgery with a Modified Aldrete Score of 10 (T5). At the same periods hemodynamic, periferic oxygen saturation (SpO2), mechanical ventilation and PaO2/FiO2 parameters were recorded. LUS images were evaluated by a radiologist using "Transverse LUS Score Results:There was no difference between the groups in terms of LUS scores and PaO2/FiO2 values.