60 yaş üstü hastalarda komorbidite ölçeklerinin hastanede kalış süresi ve ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametrelerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of comorbidity indexes on length of stay and comprehensive geriatric assessment parameters in aged 60 years old
- Tez No: 651342
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Yaşlanan dünya nüfusu ve beraberinde getirdiği kronik hastalık sıklığında artış hem bireysel hem de toplumsal bazda büyük bir yük oluşturmaktadır. Çalışmamızda, bu yükün rasyonel olarak değerlendirilmesi amacıyla kullanılan farklı komorbidite ölçeklerinin yatış süresi ve ayrıntılı geriatrik parametreleri (AGD) ile olan ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Geriatri Servisi'nde 1 Ocak 2015 ile 31 Ocak 2019 tarihleri arasında takip edilen 60 yaş üzeri hastalar dahil olma ve dışlama kriterlerine göre değerlendirildi ve kriterleri karşılayan toplam 366 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri, laboratuvar bulguları, AGD parametreleri incelendi. Komorbid hastalıkları dört farklı komorbidite ölçeğiyle (Charlson Komorbidite Ölçeği(CCI), Elixhasuer Komorbidite Ölçeği(ECM), Geriatrik Komorbidite Ölçeği(GIC), İlaç Komorbidite Ölçeği (MCI)) değerlendirildi. ECM ve CCI skoruna göre dört gruba ayrılarak AGD parametreleriyle ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 366 hastanın, %67,8'i kadın, %32,2'si erkek olup yaş ortalaması 76,2±7,25 yıldı. Hastaların geriatri servisinde ortalama yatış süresi 5,69 (±2,49) gündü. En sık görülen kronik hastalıkların hipertansiyon (%74,3), diyabetes mellitus (%34,7), demans (%25,1) olduğu saptandı. Komorbidite skorları hesaplandığında ise ortalama CCI skoru 2,39±1,85, ortalama ECM skoru 3,65±6,63, ortalama GCI skoru 2,12±0,69, ortalama MCI skoru 3,40±2,16 olarak görüldü. CCI'nin diğer ölçeklere göre daha fazla sayıda parameter ile ilişkili olduğu, ECM'nin farklı olarak MMSE ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ölçekler puana göre gruplandırma yapıldığında parametreler ile lineer bir ilişki saptanamamıştır. Sonuç: Dört komordite ölçeğinin karşılaştırıldığı çalışmamızda global anlamda CCI, diğer ölçeklere göre AGD parametreleri daha fazla ilişkili olduğu görülmekle beraber geriatrik olgularda tek başına kullanım için yeterli olmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle ölçeklerin kombine kullanımı ya da geriatrik olgulara göre modifiye edilmesi gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aging world population and increasing frequency of chronic diseases create a great burden on individual and social basis. In our study, the relationship between different comorbidity indexes used for review this burden, lenght of stay and comprehensive geriatric assessment (CGA) parameters is evaluated. Method: The files of patients over 65 years old who were hospitalized in Dokuz Eylul University Hospital Geriatric Inpatient Unit between 1st January 2015 and 31st January 2019 were reviewed according to inclusion and exclusion criteria and 366 patients were included. Sociodemographics, laboratory findings and CGA were analyzed. Comorbidities were evaluated with Charlson Comorbidty Index (CCI), Elixhauser Comorbidity Index (ECM), Geriatric Index of Comorbidty (GIC) and Medicine Comorbidty Index (MCI). ECM and CCI scores divided into four groups and their relationship with CGA was examined. Results: Patients were 67,8% female and 32,3% male with a mean age of 76,2±7,25 years. The mean length of stay in geriatric ward was 5,69 (±2,49) days. The most common chron,k diseases were hypertension (%74,3), diabetes mellitus (%34,7), and dementia (%25,1). The mean CCI score was 2,39±1,85, mean ECM score was 3,65±6,63, mean GCI score was 2,12±0,69 and mean MCI score was 3,40±2,16. It is stated that CCI was correlated more parameters than others and dissimilarly ECM was correlated with MMSE. With analyzes by grouping according to index score, it is shown that there was no linear correlation between CGA scores and index scores. Conclusion: In our study that compares four comorbidity indexes, it is found that globally CCI was the most accurate in other indexes but it was not adequate enough to use in geriatric cases. Hence it seems necessary combination or modification of these indexes to make it appropriate to geriatric practice.