Akut miyokart enfarktüslü hastalarda IGF-I, GH, IGFBP-III düzeyleri ile Troponin-I düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of IGF-I, GH, IGFBP-III levels and troponin-I levels in patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 651366
  2. Yazar: HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akut myokard infarktüsü tanısında GH, IGF-1 ve IGFBP-3 biyomerkerlerinin değerliliği – Dr. Hüseyin Cahit HALHALLI – Ankara Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi, Acil Tıp Kliniği, Uzmanlık Tezi - 2011 Ateroskleroz, gelişmiş toplumlarda ölüm ve sakatlığın en önemli nedenlerindendir (15). Akut koroner sendrom, Anstabil Angina Pektoris'ten STEMI ve ani kardiyak ölüme kadar gidebilen klinik sendromların yelpazesi olarak tanımlanmaktadır (44). IGF-1'in, kalp kontraktilitesini ve kardiyak performansı artırdığı birçok çalışmada belirtilmiştir (13). IGF-1'in vasküler düz kas hücre proliferasyonunu ve migrasyonunu stimule etmek gibi mitojenik etkileri olduğu bilinmektedir (89,90). Myokard hücrelerinde GH ve IGF-1 reseptörleri eksprese edilebilmektedir. Bu nedenle GH, kalp üzerine hem doğrudan hem de lokal veya sistemik IGF-1 indüksiyonu ile etki göstermektedir (14). Myokard infarktüsünün akut fazında IGF1'in belirgin olarak azaldığı bilinmektedir (102). Bu bilgiler ışığında Akut Myokard İnfarktüsü (AMI) tanısı alan hastaların ilk 24 saat içinde ölçülen serum GH, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerini tanıda rutin olarak kullanılmakta olan Troponin I ile karşılaştırdık. Vakaların MI tiplerini ve ağrı başlangıcı-başvuru süresi ayrı ayrı değerlendirerek; GH, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri açısından aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını; GH, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerinin akut dönemde ne şekilde değişim gösterdiğini belirlemeyi amaçladık. Çalışma grubunda AMI olan 107 hasta, kontrol grubunun ise 32 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu ve AMI olan hastalar arasında yaş, kilo, boy ve vücut kitle indeksi düzeylerinin, HL, aile öyküsü ve sigara kullanma oranlarının farklılık göstermediği; AMI geçirenlerin 33'ünün (%30.8) NSTEMI, 23'ünün (%21.5) anterior MI, 7'inin (%6.5) septal MI, 38'inin (%35.5) inferior MI, 6'sının (%5.6) lateral MI olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diagnostic value of GH, IGF-1 and IGFBP-3 biomarkers in acute myocardial infarction – Dr. Hüseyin Cahit HALHALLI – Ankara Training and Research Hospital, Emergency Medicine Clinic, Specialization Thesis - 2011 Atherosclerosis is the main reason for death and disability in developed societies (15). Acute coroner syndrome is defined as the variety of clinic syndromes from unstabil angina pectoris to STEMI and sudden cardiac death (44). In many studies it is shown that IGF-1 enhances cardiac contractilities and cardiac performance (13). It is known that IGF-1 has mitogenic effects like stimulating vascular smooth muscle cell proliferation and migration (89, 90). GH and IGF-1 receptors can be expressed in myocardial cells. For this reason, GH affects heart both directly and local or systemic induction through IGF-1. IGF-1 is also known to be decreased notably in the acute phase of MI (102). In the light of given information, we compared the serum GH, IGF-1 and IGFBP-3 levels of AMI diagnosed patients those were measured within the first 24 hours with troponin I that routinely used in the diagnosis of AMI. We tried to understand if there is a difference regarding GH, IGF-1 and IGFBP levels between them, how GH, IGF-1 and IGFBP-3 levels are changed in the acute phase and possible relations with biochemical determinants of MI by separately comparing MI types and pain starting-admittance of emergency service time of the patients. 107 patients from AMI patient group and 32 patients from the control group were taken to the research. It is determined that; among the control group and AMI group, there were no differences in age, height, weight, body mass index levels, HL, family history and smoking habits ratio. It is also determined that among the AMI patients, 33 (%30.8) were NSTEMI, 23 (%21.5) were anterior MI, 7 (%6.5) were septal MI, 38 (%35.5) were inferior MI, and 6 (%5.6) were lateral MI.