From transnational political movement to a Europeanized Muslim non-governmental organization: The Islamic Community Millî Görüş (IGMG)
Ulusaşırı siyasi hareketten Avrupalılaşmış Müslüman bir sivil toplum kuruluşuna: İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG)
  1. Tez No: 651365
  2. Yazar: SÜLEYMAN KIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Almanya'daki Milli Görüş hareketi, 1969 yılında Braunschweig'deki bir mescit etrafında kuruldu ve Almanya Türk Birliği (Türkische Union Deutschland e. V.) adını aldı. 1985'te Avrupa Millî Görüş Teşkilatları (AMGT) ve son olarak 1995 yılında Islamische Gemeinschaft Millî Görüş (İslam Toplumu Millî Görüş, IGMG) olarak yeniden adlandırıldı. IGMG dönemiyle birlikte Almanya'daki Milli Görüş hem kadro hem de vizyon açısından dikkate değer bir dönüşüm geçirdi. Tezimin araştırma konusu, ulusaşırı göç literatüründen yola çıkarak, IGMG'nin kurulmasıyla birlikte doksanların ortalarından itibaren organizasyonun nasıl dönüştüğüdür. Araştırmam bu dönüşümde etkili olan üç ana faktörü tespit etmiştir: IGMG'nin Türkiye ile güçlenen ve zayıflayan ulusaşırı ağları (insani kaynak ve mali yardım sağlaması, Alman ve Türkiye devletlerinin IGMG'ye yönelik kurumsal baskıları,“İslami”holding şirketlerinin iflası), IGMG yönetiminde nesil değişimi ile Alman kurumsal stratejilerinin etkisi (özellikle IGMG'ye yönelik suçlamaları ve IGMG'nin bunlara karşı verdiği cevaplar). Tez, bu faktörlerin bir sonucu olarak, IGMG'nin siyasi bir hareketten Avrupalılaşmış Müslüman bir sivil toplum kuruluşuna dönüştüğü sonucuna varmaktadır. Araştırmada kullanılan başlıca yöntemler arasında belge analizi, mülakat, arşiv araştırması ve katılımcı gözlem yer almaktadır. Bu yönleriyle tez, Avrupa'daki İslami hareketlere dair çalışmaların yanı sıra ulusaşırı göç literatürüne de bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Milli Görüş (National Vision) movement in Germany was founded in 1969 around a mosque in Braunschweig and named the Turkish Union Germany (Almanya Türk Birliği, Türkische Union Deutschland e. V.). It was renamed the Union of the Millî Görüş in Europe (Avrupa Millî Görüş Teşkilatları, AMGT) in 1985 and finally Islamische Gemeinschaft Milli Görüş (The Islamic Community Millî Görüş, IGMG) in 1995. With the IGMG period, Milli Görüş in Germany underwent a remarkable transformation at the leadership level in terms of both personnel and vision. Based on the transnational migration literature, the research question of my thesis is about how the organization has been transformed since the mid-1990s with the establishment of the IGMG. My research has found three main factors effective in this transformation: the IGMG's strengthening and weakening transnational connections with Turkey (including its providing human resources and financial assistance to the Turkish Milli Görüş, institutional pressures on the Milli Görüş in both Turkey and Germany, and the bankruptcy of the“Islamic”holding companies), the generational shift in IGMG's management, and the impact of German institutional strategies (including the accusations against the IGMG and the IGMG's responses to them). The thesis concludes that the IGMG been transformed from a political movement to a Europeanized Muslim NGO with the impact of these factors. Main methods used in the research include document analysis, interview, archival research, and participant observation. Thus, this thesis hopes to make a contribution to the study of Islamic movements in Europe as well as the transnational migration literature.