Ürün tasarım sürecinde iş antropolojisinin girdi olarak kullanılması: Endüstri 4.0 ile ürün/hizmet üreten işletmeler üzerine bir uygulama
Using business anthropology as input in the product design process: An application on enterprises that produce products/services with Industry 4.0
  1. Tez No: 651378
  2. Yazar: DERYA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHAVET GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İşletmeler, yalnızca ürün veya hizmet üreterek var olabilirler. Bu nedenle, işletmelerin sürdürülebilirliği açısından doğru ürün tasarımı oldukça önemlidir. Doğru ürün tasarımının gerçekleşebilmesi için ise, ürünün/hizmetin özellikleri ve faydaları hedef kitlenin gereksinimine yönelik olmalıdır. Hedef kitlenin ne istediğini anlayabilmek ve doğru bir iletişim aracı ile kurum içerisinde paylaşabilmek başarılı pazarlama stratejilerinin oluşmasını sağlayarak, işletmelerin rekabet avantajı elde etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmanın hem tüketici hem de işletme temelli iki amacı bulunmaktadır. Tüketici temelli amacında, ürün/hizmet tasarımında tüketicinin ana gereksinimlerini ve satın alma tercihine etki eden noktaları iş antropolojisinden yararlanarak belirlenmesi ve iş antropolojisinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İşletmeye yönelik olarak ise iş antropolojisi bağlamında, işletme içerisinde ise pazarlama ve ürün tasarımı alanında bulunan kişilerin bayi kanallarıyla gerçekleştirmiş oldukları iletişim faaliyetlerinin eksikliklerini belirleyerek, tasarım ve ürün geliştirme süreçlerinin nasıl işlediğini belirleyerek, aktif bir şekilde dahil olmasını sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak hem nitel hem nicel araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında tüketicilerin beyaz eşya satın alma eylemi gerçekleştirirken satın alma tercihlerini etkileyen unsurlar ve bayi ile ilgili olarak önem verdiği konular saptanmış, bayi ve çalışan/ üst yönetim arasındaki ilişki yapısı belirlenmiş ve ürün tasarımında temel iş antropolojisiyle ilgili olan kavramları ortaya çıkarılarak tüketici tipleri kategorize edilmiştir. Nitel araştırma sonucunda elde edilen sonuçlarla nicel araştırma gerçekleştirilmiş olup İş Antropolojisinin faktör boyutları 472 kişi ile gerçekleştirilen anket sonucunda ilk kez belirlenmiş olup, müşteri memnuniyeti üzerine olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses can only exist by producing products or services. For this reason, correct product design is very important for the sustainability of businesses. In order for the correct product design to be realized, the features and benefits of the product / service should be directed to the needs of the target audience. Understanding what the target audience wants and sharing it within the organization with the right communication tool will enable businesses to gain competitive advantage by creating successful marketing strategies. For this reason, the study has two purposes, both consumer and business based. In the consumer-based purpose, it is aimed to determine the main needs of the consumer and the points that affect purchasing preferences in product / service design by using business anthropology and to investigate the effect of business anthropology on customer satisfaction. In terms of business, it is to determine the shortcomings of the communication activities carried out with the dealer channels in the context of business anthropology and in the field of marketing and product design within the business, to determine how the design and product development processes work and to ensure that they are actively involved. For this purpose, both qualitative and quantitative research has been carried out. In the qualitative part of the research, the factors affecting the purchasing preferences of the consumers while performing the white goods purchasing action and the issues that they attach importance to the dealer were determined, the relationship structure between the dealer and the employee / senior management was determined, and the consumer types were categorized by revealing the concepts related to the basic business anthropology in product design. Quantitative research was carried out with the results obtained as a result of the qualitative research, the factor dimensions of Business Anthropology were determined for the first time as a result of a questionnaire conducted with 472 people, and its effect on customer satisfaction was investigated.