Anonim şirketlerde kamuyu aydınlatma belgelerinden doğan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from the public disclosure documents in joint-stock companies
- Tez No: 651396
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ÖZKORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 542
Özet
Kamuyu aydınlatma, sermaye piyasası hukukunun kapsamı sürekli genişleyen, vazgeçilemez nitelikte ve evrensel bir ilkesidir. Bu ilke, sermaye piyasasında faaliyette bulunan anonim şirketlerin bütün menfaat sahiplerinin çıkarlarının korunmasına hizmet eder. Kamuyu aydınlatma ilkesi uyarınca öngörülen gereklilikler, kamuyu aydınlatma belgeleri aracılığıyla yerine getirilmektedir. Hukukumuzda 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kamuyu aydınlatma belgesi üst kavram olarak belirlenmiş, hangi belgelerin bu kapsamda olduğu sayılmıştır. Bununla birlikte, söz konusu belgeler Kanunda sayılanlarla sınırlı değildir. Kanunda açıkça sayılan belgelerle aynı veya benzer konu ya da işleve sahip ve kamuyu aydınlatma amacına yönelik diğer belgeler de bu kapsamdadır. Bu çerçevede, kamuyu aydınlatma ilkesi, kamuyu aydınlatma belgelerinden doğan sorumluluğun temelini; kamuyu aydınlatma belgeleri ise hukuki sorumluluğun konusunu oluşturduğundan, her ikisi de çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde sırasıyla kapsamlı şekilde ele alınmıştır. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kamuyu aydınlatma belgeleri özel bir hukuki sorumluluk sistemine tabi kılınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde kamuyu aydınlatma belgelerinden doğan hukuki sorumluluğun genel çerçevesi inceleme konusu yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise kamuyu aydınlatma belgelerinden doğan hukuki sorumluluk davası; sorumluluğun şartları, dava açabilecek kişiler ve sorumlu kişiler, sorumluluğun nitelikleri ve ilgili diğer konuları da kapsar şekilde bütün yönleriyle ele alınmıştır. Bu kapsamda, belirtilen hususların kamuyu aydınlatma belgelerinden doğan hukuki sorumluluğa ilişkin özel hükümler çerçevesinde açıklanması ve yürürlükteki düzenlemelerin nasıl geliştirilebileceğine ilişkin öneriler sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public disclosure is an indispensable and universal principle of the capital markets law, the scope of which constantly broadens. This principle serves to protect the interests of all stakeholders of the corporations that operate in the capital markets. The requisites of the public disclosure principle are fulfilled through the public disclosure documents. In our legal system, with the Capital Markets Code (CMC) No.6362, the public disclosure document is defined as a broader term, and it is mentioned in the law which documents are considered within this scope. However, these documents are not limited to the ones that are mentioned in CMC. Other documents that have the public disclosure purpose and that have the same or similar subjects or functions with the documents mentioned in the CMC are considered within this scope. In this context, since the public disclosure principle provides the basis for the liability arisen from the public disclosure documents and the public disclosure documents are the subject of legal liability, each concept is discussed comprehensively and respectively in the first and second chapters of this study. The public disclosure documents are subject to a special legal liability system by the CMC. In the third chapter of this study, the general frame of the legal liability that arise from the public disclosure documents is examined. In the fourth and the last chapter, the litigation from the legal liability, including the conditions for the liability, active and passive legal capacity to sue, the characteristics of the liability, and the other issues related to this topic is discussed in its all aspects. In this context, the aim is to explain the above-mentioned points within the special provisions on the legal liability that arise from the public disclosure documents and to provide suggestions to improve the regulations that are in force.