Batı Afrika ülkeleri tarım sektöründe etkinlik ve toplam faktör verimliliği analizi
The analysis of efficiency and total factor productivity in agricultural sector of West African countries
- Tez No: 651395
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, bazı Batı Afrika ülkelerinde (Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gana, Gine, Mali, Nijer, Nijerya ve Togo) tarım sektöründe teknik etkinliği ve toplam faktör verimliliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Son yıllarda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde tarım sektörünün değerlendirilmesi için teknik etkinliğin ve verimlilik artışının analizi kullanılmaktadır. Bu çalışmada 2005-2016 döneminde seçilmiş ECOWAS ülkelerinde tarım sektörünün verimliliğini ve teknik etkinliğini değerlendirmek için sınır yaklaşımı kullanılmıştır. Ayrıca, incelenen ülkelerde tarım sektörünün teknik etkinliğini ve toplam faktör verimliliğini ölçmek için Veri Zarflama Yöntemi ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği endeks modeli kullanılmıştır. Seçilen ülkelere ait FAO'dan alınan 12 yıllık veriler araştırmanın ana materyalini oluşturmuştur. Tarımsal üretim değeri araştırma modelinde çıktı değişkeni; arazi, gübre, hayvan varlığı (küçükbaş cinsinden hayvan varlığı, kanatlı varlığı), sabit sermaye kullanımı ve tarımsal istihdam oranı değişkenleri ise girdi olarak kullanılmıştır. Seçilmiş ülkelerdeki tarım sektörünün teknik verimliliğini tahmin etmek için kullanılan Veri Zarflama Yöntemi sonuçlarına göre incelenen dönemde teknik etkinlik %2 oranında azalmıştır. Bu sonuç seçilen ülkelerdeki tarım sektörünün dönem boyunca üretimde etkinsiz olduğu anlamına gelmektedir. Sonuçlar ayrıca hiçbir ülkenin 2005-2016 yılları arasında ortalama etkinliği artırmadığını ortaya koymuştur. Malmquist endeksi sonuçlarına göre 12 yıl boyunca tarımda toplam faktör verimliliğinin yıllık ortalama % 2 oranında gerilediği saptanmıştır. Toplam faktör verimliliğindeki bu düşüş, teknolojideki olumsuz değişimden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore technical efficiency and total factor productivity in agricultural sector in the some ECOWAS West African countries (Benin, Burkina Faso, Ivory Coast, Ghana, Guinea, Mali, Niger, Nigeria and Togo). The analysis of technical efficiency and productivity growth are used by many researches in agricultural production in both developing and developed countries in recent years. In this research, frontier approach was used to evaluate productivity and technical efficiency of agricultural sector in the selected ECOWAS West African countries from 2005-2016 periods. Additionally, an output-oriented DEA method was used to estimate technical efficiency and Malmquist TFP index model of agricultural sector with aggregate panel data for 12 year periods. In the model, agricultural production value was used as output variable, farm land, fertilizer, livestock, consumption of fixed capital and share of employment in agriculture was used as input variables. The findings of the first analysis applied on DEA to estimate technical efficiency of agricultural sector revealed that technical efficiency has been reduced by 2%. Thus, the sector is been said to be inefficient in production over the period. The results also revealed that no country has increased efficiency on average from 2005-2016. Considering the findings from the analysis provided by Malmquist index value scores for total factor productivity change and its components over the 12 year periods. The estimates revealed that the agricultural total factor productivity is decreased by 2% annually. The decline in TFP is due to the negative change in technology.