Karaciğer sirozu tanılı hastalarda sarkopeni sıklığı ve prognoza etkisi
Sarcopenia prevalence and its effect on prognosis in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 651403
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÖKSEL BENGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Karaciğer sirozunda yüksek prevelansa sahip olan sarkopeni hastalarda diğer siroz komplikasyonlarını artırmakta, yaşam kalitesini ve sağkalımı azaltmakta ve transplantasyon sonrası prognozu kötü etkilemektedir. Çalışmamızda karaciğer sirozu tanılı hastalarda sarkopeninin sıklığının belirlenmesi, sirozun komplikasyonlarıyla ve hastalığın prognozu ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalında takipli, 01.01.2014 – 31.12.2019 tarihleri arasında karaciğer sirozu (ICD kodu K74) tanılı, abdomen bilgisayarlı tomografisi bulunan, laboratuvar ve görüntüleme verilerine tam olarak ulaşılabilen, 18 yaş ve üzeri toplam 53 hasta dahil edilmiştir. Hastalar abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) incelemelerinden elde edilen L3-SMI verilerine göre sarkopeni saptanan ve saptanmayanlar şeklinde iki gruba ayrılmış ve sarkopeni varlığının belirlenen demografik, klinik, laboratuvar bulgular, nötrofil-lenfosit oranı, siroz komplikasyonları, prognoz ve mortalite ile ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan karaciğer sirozu hastalarının abdomen BT görüntülemeleri üzerinden hesaplanan L3-SMI'ne göre sarkopeni prevelansı %50.9 (27/53) olarak tespit edilmiştir. Sarkopeni saptanan hastaların %70.4'inin (19/27) erkek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: In patients with sarcopenia, which has a high prevalence in liver cirrhosis, it increases other cirrhosis complications, reduces quality of life and survival, and adversely affects the prognosis after transplantation. In our study, it was aimed to determine the frequency of sarcopenia in patients with liver cirrhosis, to investigate the complications of cirrhosis and its relationship with prognosis of the disease. Material and Method: The study included 53 patients, 18 years of age or older, who had a follow-up in the Department of Gastroenterology, Dokuz Eylul University Hospital, diagnosed with liver cirrhosis (ICD code K74) between 01.01.2014 and 31.12.2019, and whose laboratory and imaging data were fully available. According to L3-SMI data obtained from abdomen computed tomography (CT) examinations, patients were divided into two groups as those with and without sarcopenia. The relationship of sarcopenia with determined demographic, clinical, laboratory findings, neutrophil-lymphocyte ratio, cirrhosis complications, prognosis and mortality were investigated. Results: The prevalence of sarcopenia was found to be 50.9% (27/53) according to L3-SMI calculated on the abdominal CT images of liver cirrhosis patients included in the study. It was observed that 70.4% (19/27) of the patients with sarcopenia were male.