Türkiye'de İran imajı: Genel Türk kamuoyunun ve seçkinlerin İran algısı
Iran's image in Turkey: The perceptions of the Turkish elites and the general public towards Iran
  1. Tez No: 651415
  2. Yazar: MAHDIEH AGHAZADEH KHOEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İran ve Türkiye, Orta Doğu'nun iki önemli devleti olduğu gibi bu devletlerin ilişkileri de bölgedeki dengeleri belirleyen önemli faktörler arasındadır. Her ne kadar Türkiye ve İran Ortadoğu'da meydana gelen olaylarda birçok kez karşıt taraflarda olmuşlarsa da sıklıkla iş birliği arayışına da girmişlerdir. İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin önemli siyasi ve ekonomik sonuçları olmuş ve birçok araştırmaya esas teşkil etmiştir. Üzerinde nispeten az durulan bir konu ise devletlerarası ilişkilerin ötesinde her iki ülkenin kamuoylarında diğerinin nasıl algılandığı ve bu bakış açılarının sabit mi yoksa gelişmelere göre değişken mi olduğudur. Tezin amacı Türk kamuoyunun ve elit tabakanın İran ve İranlılara yönelik algısını analiz etmektir. Araştırma sorularını ise şu hususlar oluşturmaktadır: Türk kamuoyunun ve seçkin kesimin (elit tabaka) İran ve İranlılara yönelik algıları, algılarının nasıl farklılaştığı ve Türkiye'deki İran imajının/algısının belirleyici faktörleri. Bu çalışmada nicel ve nitel yöntem birlikte kullanılmış ve nicel analizlerde Ordinal (sıralı) Regresyon modellerinden faydalanmıştır. Analizlere kaynaklık eden veriler anketler ve yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonuçları, Türk kamuoyunun İran ve İranlılara olan algılarının elit tabakaya göre daha pozitif olmasına rağmen, her iki kesimin de genel olarak negatif algıları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Iran and Turkey are two key actors in the Middle East and their relation has a crucial role in determining the future of the region. Although Turkey and Iran have been increasingly at odds on a number of issues in the Middle East, recently they have started to look for ways to cooperate. The aim of this thesis is to analyze the Turkish general public's and the elite's perception towards Iran and Iranians. The research questions are: How the Turkish general public and the elite perceive Iran and Iranian people, how their perceptions differ and what determines the perception of Iran in Turkey. This study utilizes a mixed method approach - both quantitative and qualitative methods - using the Ordered Logistic Regression Models and interview data. All the data have been gathered through questionnaires and face-to-face interviews. The results suggest that both Turkish elites and the general public have a generally unfavorable view toward Iran and Iranians, with the general public being slightly more positive than elites.