Tavuk embriyosu amnion zarının post laminektomi epidural fibrozis gelişimini önlemedeki etkinliği(Rat laminektomi modeli)
The efficasy of chicken embryo amnion membrane in preventing the development of post-laminectomy epidural fibrosis (A rat laminectomy model)
- Tez No: 651414
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM ZAFER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Lomber disk hernisi nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda klinik emptomların sebat etmesi olarak tanımlanan başarısız bel cerrahisi sendromunun (BBCS), en önemli nedenlerinen birisi epidural fibrozis (EF)'tir. Oluşan fibrotik reaksiyonun çevre yapılara yaptığı bası nedeniyle çeşitli sekeller ortaya çıkabildiği gibi hastaların uzun süre analjezik kullanmalarına, hatta yeniden ameliyat olmalarına neden olabilmekte bu durum da yaşam kalitesinde ciddi bozulmalara yol açmaktadır. Fibrozisin önlenmesi için deneysel ve klinik olarak glukokortikoidler, spongostan, ADCON-L ve ürokinaz gibi çeşitli ajanlar kullanılmıştır. Ancak hem deneysel hem de klinik çalışmalara rağmen ciddi bir başarı elde edilememiştir. Amniotik membranın, epitelyal hücrelerde vaskularizasyonu engelleyerek, inflamasyonu azaltarak ve apoptozisi baskılayarak periferik sinir cerrahisi sonrası sinir rejenerasyonunu artırdığı ve perinöral fibrozis gelişimini azalttığı gösterilmiştir. Ancak özellikle insan kaynaklı amniyotik membranların elde edilmesinin önündeki etik engeller, kullanılan malzemenin yüksek maliyetleri ve bulaşıcı hastalık riski gibi olumsuzluklar yaygın kullanımının önündeki en önemli engellerdir. Literatürde EF'in engellenmesi amacıyla, tavuk amniyon zarının kullanıldığı herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada tavuk amniotik membranın laminektomi sonrası oluşan epidural fibrozisin önlenmesi üzerinde etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Epidural fibrosis (EF) is one of the most important causes of failed back surgery syndrome (FBSS), which is defined as the persistence of clinical symptoms in patients applied with surgery because of lumbar disc hernia. Various sequelae may develop because of the pressure applied to the surrounding structures by the fibrotic reaction, and this may cause long-term analgesic use and even re-operations, thereby leading to a severe deterioration in quality of life of the patients. To prevent fibrosis, various agents have been used experimentally and clinically, such as glucocorticoids, spongostan, ADCON-L and urokinase. However, despite both experimental and clinical studies, no great success has been achieved. Amniotic membrane has been shown to reduce the development of perineural fibrosis and increase nerve regeneration after peripheral nerve surgery through the reduction of inflammation and suppression of apoptosis, preventing vascularisation in the epithelial cells. However, there are barriers to the widespread use of human amniotic membranes, the most important of which are ethical considerations for obtaining the membranes, the high cost of the materials used, and the risk of contagious disease. There is no study in literature which has used chicken amnion membrane for the prevention of EF. The aim of this study was to investigate the effect of chicken amniotic membrane on the prevention of epidural fibrosis which developed after laminectomy.