Uluslararası haberlerde siyasal yanlılık: CNN, Russia Today ve TRT World örnekleri
Political biases in international news: The case of CNN, Russia Today and TRT World
  1. Tez No: 651416
  2. Yazar: SHERBOL ZHAPARALİEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET ATABEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırmanın ana konusunu, dünyayı kuşatan sınırsız sayıdaki bilgi ve enformasyonun kimler tarafından üretildiği ve dağıtıldığını anlatmak için kullanılan küresel enformasyon akışındaki yeni gelişmeler oluşturmaktadır. Bunu uygulamalı bir şekilde ortaya koyabilmek için küresel enformasyon akışının eski egemenlerini temsil edecek şekilde CNN International ve yeni oyuncular olarak Russia Today ve TRT World seçilerek, uluslararası bir olayın bu yayıncılarda nasıl temsil edildiği karşılaştırmalı bir şekilde incelemeye alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda 14 Mayıs 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail'deki Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması sonucunda ortaya çıkan olaylar seçilmiş ve bu olayların CNN International, Russia Today ve TRT World kanallarının internet sitelerinde nasıl ele alındığı analiz edilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel içerik çözümlemesi yöntemleri tercih edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre CNN International'ın İsrail yanlısı ve Russia Today ile TRT World'un da Filistin yanlısı yayınlar yaptığı tespit edilmiştir. Elde edilen tüm haberlerin nicel ve nitel analizi yapılarak bulgular yorumlandıktan sonra, olayların haber sitelerindeki temsilinin detaylı ve her birinin yayın politikasına özgü haritaları çıkarılmıştır. Buna göre CNN International'ın İsrail'in Filistinlilere karşı kullandığı şiddeti haberlerinde yumuşatmaya çalışırken, TRT World'un Filistinlilerin acısını aktardığı ve Russia Today'in de olaylardan sorumlu olan Batılı ülkeleri sorguladığı gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this research is the new developments in global information flow, which is used to explain by what players the all unlimited amount and non-stop information traffic in the world is carried out. To be able to demonstrate this in a practice, CNN International was chosen to represent the former dominants of the global information flow, and Russia Today and TRT World as new players, and the coverage of international event in these broadcasters was examined in a comparative way. For this purpose, the political crisis what emerged as a result of the United States' move of the Embassy in Israel from Tel Aviv to Jerusalem on May 14, 2018 was selected and as research methods it's been preferred the quantitative and qualitative content analysis. According to results of the research, it was determined that CNN International provided pro-Israel broadcasting, while Russia Today's and TRT World's news coverage was more likely pro-Palestine. After research material was analysed through quantitative and qualitative methodologies, it was possible to do interpretation of findings and to map the representation of İsrael-Palestine crisis for every aforementioned news websites. Accordingly, it can be asserted that while CNN International was trying to soften the image of violence used by Israel against Palestinians, TRT World conveyed the pain and sorrow of the Palestinians and Russia Today put to the question the responsibility of some Western countries for this human crisis.