İran medyasında Türkiye imajı: Şark gazetesi örneği
Türkiye's image in Iranian media: The example of Shargh newspaper
  1. Tez No: 979364
  2. Yazar: HACER BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada İran'ın reformist çizgideki gazetelerinden Şark'ta yayımlanan Türkiye ile ilgili haberler incelenmiştir. Çalışmamızda Haziran 2022-23 tarihleri esas alınmış, siyaset, diplomasi, spor, turizm ve kültür gibi farklı kategorilerdeki haberler ana hatlarıyla incelenmiştir. Çalışmamız esnasında Teun Van Dijk'ın söylem analizi yönteminden de istifade edilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye ve İran ilişkileri tarihi ve kültürel bağlamda ele alınmış, iki ülkenin medya alanındaki işbirliğinden de kısaca söz edilmiştir. İkinci bölümde ise İran'da medyanın doğuşu ve Şark gazetesine genel bir bakış yapıldıktan sonra üçüncü bölümde Şark gazetesindeki ilgili haberlerin analizi yapılmış, sık kullanılan kelime ve kavramlar tablo halinde verilmiştir.“Erdoğan”,“Ankara”,“İstanbul”,“Türkiye”anahtar kelimeleriyle yaptığımız çevrim içi taramada sıralamalar farklılık gösterdiği için haber başlıkları da kronolojik olarak sıralanarak tablo halinde verilmiştir. Çalışmamızda özellikle siyasi haberlerde taraflı ve olumsuz, diplomasi haberlerinde nispeten nötr, ekonomi haberlerinde fakirlik vurgusu ve bunun yönetimden kaynaklı olduğu söylemi, deprem haberlerinde istatistiksel veriler ve yıkım vurgusu yapıldığı görülmüştür. Turizm odaklı haberlerde ise Türkiye'nin seyahat için muhteşem bir destinasyon olduğu belirtilerek teşvik ve tanıtım içerikli haberlerin öne çıktığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, news articles concerning Turkey published in Shargh, one of Iran's reformist newspapers, were examined. The research covers the period between June 2022 and June 2023, and provides an overview of news items categorized under politics, diplomacy, sports, economy, tourism, and culture. The study also makes use of Teun Van Dijk's discourse analysis method. The study is divided into three sections. The first section addresses Turkey–Iran relations within a historical and cultural context, while also briefly mentioning the cooperation between the two countries in the field of media. The second section presents the emergence of media in Iran and provides a general overview of Shargh newspaper. The third section analyzes the relevant news articles in Shargh, with frequently used words and concepts presented in tabular form. Since the online search conducted with the keywords“Erdoğan,”“Ankara,”“Istanbul,”and“Türkiye”produced results with varying sequences, the news headlines have also been arranged in chronological order and presented in a table. The findings indicate that political news was largely biased and negative, while reports on diplomacy tended to be relatively neutral. In the field of economy, the news emphasized poverty and attributed it to governance. Earthquake-related news frequently highlighted statistical data and the extent of destruction. In contrast, tourism-oriented reports portrayed Turkey as an excellent travel destination, with promotional and encouraging content standing out.