Acil serviste aseptik kan alma protokolü eğitiminin kan kültürü kontaminasyon oranına etkisi
The effect of aseptic blood collection protocol training on blood culture contamination rate in the emergency department
  1. Tez No: 651417
  2. Yazar: TARIK ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Kan kültürü testi, acil serviste septisemileri saptamak için yaygın olarak uygulanan bir tetkiktir. Ancak yanlış pozitif (kontaminasyon) kan kültürü sonuçlarına sık rastlanmaktadır. Kan kültür kontaminasyonu sıklığının artması, laboratuvar masrafı, gereksiz antibiyotik kullanımı ve hasta bakım maliyetinde artışa neden olmaktadır. Bu nedenle kontaminasyon oranlarını azaltmak için çeşitli yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışmada acil serviste yapılandırılmış standart bir aseptik kan alma protokolü eğitiminin kan kültürü kontaminasyon oranı üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma bir üniversite hastanesi acil servisinde üç aşamalı kesitsel olarak gerçekleştirildi. Birinci aşamada eğitim almamış personel tarafından erişkin acil serviste alınan geçtiğimiz yılın aynı dönemine ait tüm kan kültürlerinin sonuçları incelendi. İkinci aşamada acil servisinde çalışmakta olan tüm personele yapılandırılmış standart bir aseptik kan kültürü alma protokolü eğitimi verildi. Üçüncü aşamada eğitim almış personel tarafından alınan tüm kan kültür sonuçları incelendi ve eğitim öncesi ve sonrası gruplar karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya eğitim öncesi grupta 338 hasta ve eğitim sonrası grupta 298 hasta alındı. Cinsiyet ve yaş açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Toplam 40 doktor ve 26 hemşire eğitim aldı. Eğitim öncesi ve sonrası arasında gerçek pozitiflik (%13,9 vs %17,8), kontaminasyon (%15,7 vs %15,4) ve üreme olmaması (%70,4 vs %66,8) arasında anlamlı fark olmadığı saptandı (p=0,40).
Özet (Çeviri)
Background and Objective: The blood culture test is a widely used method to detect septicemia in the emergency departments. However, false positive (contamination) blood culture results are not infrequent. Increasing frequency of blood culture contamination causes laboratory costs, unnecessary use of antibiotics and an increase in patient care costs. Therefore, various methods are being investigated to reduce contamination rates. In this study, we aimed to evaluate the effect of a standard aseptic blood collection protocol training configured in the emergency department on blood culture contamination rate. Material and Method: The study was carried out in three stages in a university hospital emergency department. In the first stage, the results of all blood cultures of the same period of the previous year, which were taken in the adult emergency room by untrained personnel, were examined. In the second stage, a structured standard aseptic blood culture protocol training was given to all staff working in the emergency room. At the third stage, all blood culture results obtained by trained personnel were examined and the groups before and after the training were compared Results: The study included 338 patients in the pre-training group and 298 patients in the post-training group. There was no significant difference between the groups in terms of gender and age. Forty doctors and 26 nurses were trained. It was determined that there was no significant difference between true positivity (13.9% vs 17.8%), contamination (15.7% vs 15.4%) and negative (70.4% vs 66.8%) between before and after training. (p = 0.40).