Kültürlerarası iletişimde çatışma yönetimi: Gaziantep Şahinbey Ortaokulu örneği
Conflict management in intercultural communication: Gaziantep Şahinbey Secondary School example
  1. Tez No: 651435
  2. Yazar: ŞULE AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Değişen dünya düzeni, küresel nitelikli olaylar, ülkeler arası ve ülke içi çatışmaların varlığı, sosyal medya, kültürlerarası iletişim ve etkileşim, çok kültürlü toplum yapılarının meydana gelmesi ve bunun sonucunda çok kültürlülük kavramının ortaya çıkışı ile dünyanın farklı yerlerinde farklı kültürlerin bir arada yaşamaya başlaması, kültürlerarası iletişimin çok kültürlü ortamlarda uygulanmasını ve özellikle kültürel çatışmaların yaşanmasına sebep olmuştur. Bu değişimlerden biri olan çatışmaların varlığını, nedenlerini tespit etmek, insanların göç hareketleri ile geldikleri ortamlarda entegre olma aşamasında eğitim imkânlarından faydalanma noktasında durumlarını ortaya koymak, çok kültürlü ortamlarda yaşanan çatışmaların bu süreçte en çok sorumluluğa sahip olan öğretmenler tarafından nasıl yönetildiğini anlayabilmek bu çalışmanın sorunsallarıdır. Araştırmada elde edilen veriler, Gaziantep Şahinbey Ortaokulunda görev yapmakta olan 15 öğretmenin verdiği cevaplar üzerinden toplanmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların çok kültürlü ortamlarda çatışma yönetimine dair çözüm yollarını teorik anlamda bilmedikleri, uygulamada ise bireysel olarak vicdanlarına göre hareket ederek yeterli çözümü elde etmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. 2011 yılından bugüne Suriye'deki iç savaş sonucunda yoğunluklu olarak sığınmacı barındıran ilk 10 ilden biri olan Gaziantep'teki eğitim kurumlarında Türk ve Suriyeli öğrencilerin eğitim sürecinde yaşadıkları çatışmaların nedenlerine ulaşılmıştır. Öğretmenlerin gözünden çatışmaların varlığı, türü, düzeyi ve çatışmalara verilen tepkiler analiz edilmiştir. Sonuç olarak kültürlerarası iletişimde çatışma yönetimi konusunda öğretmenlerin kendilerini yetkin hissettikleri lakin gerekli yeterlilik düzeyine sahip olmadıkları, bunun yanında uygulamada gerekli çabayı sarf ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing world system, global events, existence of conflicts between countries and within the country, social media, intercultural communication and interaction, the formation of ıntercultural structures and with the emergence of the concept of Multiculturalism the result of these events cause that different cultures start to live together in different parts of the world, ıntercultural communication applies in multicultıral areas and especially cultural conflicts. To determine the existence and causes of conflicts, which is one of these changes, to demonstrate the situation of migrated people to benefit from educational opportunities at the stage of integration and to be able to understand how the conflicts in multicultural environments are managed by the teachers who have the most responsibility in this process are the problems of this study. The data obtained in the study were collected from the answers given by 15 teachers working in Gaziantep Sahinbey Secondary School. As the result of the study, it was determined that the participants did not know theoretically the ways of conflict management in multicultural environments, and in practice they tried to obtain an adequate solution by acting according to their conscience individually. As a result of the civil war in Syria since 2011, the causes of conflicts during the education process between Turkish and Syrian students in the educational institutions in Gaziantep, which is one of the top 10 provinces with asylum seekers have been reached. Existence, type, level and responses to conflicts were analyzed through the eyes of teachers. As a result, it was concluded that teachers do not have the necessary level of competence in conflict management in intercultural communication, but they also make the necessary efforts in practice.