Franklin Delano Roosevelt ve yeni anlaşma
Franklin Delano Roosevelt and new deal
  1. Tez No: 651437
  2. Yazar: YUNUS AHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi, 1933-1945 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı yapmış olan Franklin D. Roosevelt ve özellikle onun göreve geldiği yıl olan 1933'te takip ettiği devletçi 'Yeni Anlaşma' politikası ve uygulamasını değerlendirmektedir. Ön plana çıkan yasaların ve programların yanı sıra Roosevelt'in yaklaşımının 'Yeni Anlaşma'nın uygulamasındaki etkileri de incelenmiştir. Dönemin Türk basını ve yazılı kaynaklar incelenmiş, ayrıca meclis tutanakları ve konuyla ilgili literatür taranmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nin dönem itibariyle, Türkiye gündemini yoğun olarak meşgul etmediği, bununla birlikte büyük gelişmelere de kayıtsız kalmadığı görülmüştür. Hatta dönemin Türk basınının Roosevelt ve 'Yeni Anlaşma'nın Türkiye'ye yansımaları ve Türkiye'den nasıl göründüğüne dair katkı sağladığı da söylenebilir. Özellikle Akşam, Cumhuriyet, Milliyet, Tan, Ulus ve Ayın Tarihi gibi gazete ve dergilerin bu konulara yer verdiği görülmektedir. Yeni Anlaşma (New Deal) modern toplumun içinden kök alarak yeni bir sosyal anlayışa doğru giden, siyasi değil sosyal ve iktisadi bir hayat felsefesi olarak yansıtılmaktaydı. New Deal'ı başka isimler altında Nazi Almanya'sında, Komünist Rusya'da, Faşist İtalya'da ve bunların hepsinden başka bir şekilde Beveridge planında ve devlet sosyalizminin geliştiği İskandinav ülkelerinde görmek mümkündü. Bir diğer deyişle, Yeni Anlaşma sadece Amerika'ya özgü bir uygulama değil tersine uluslararası bir kavramdı.
Özet (Çeviri)
This Master Thesis evaluates the practice of“New Deal”with the name given to the statist policies that Franklin D. Roosevelt, who was the president of the United States of America between 1933-1945, and especially he followed in 1933, the year he took office. Besides the prominent laws and programs, the effects of Roosevelt's approach on the implementation of the“New Deal”were also examined. The Turkish press of the period and the written sources were examined, as well as the minutes of the parliament and the literature on the subject. It is seen that the United States of America does not engage on Turkey's agenda heavily; however, it is a fact that the agenda of Turkey is not indifferent to major developments in United States of America. In fact, it can be said that the Turkish press in that era contributed to reflections of Roosevelt and 'New Deal' and how it looked from Turkey. It is seen that especially newspapers and magazines such as Akşam, Cumhuriyet, Milliyet, Tan, Ulus and Ayın Tarihi have covered these issues. The New Deal was a philosophy of life, not political, but social and economic, rooted in modern society, moving towards a new social understanding. It was possible to see the New Deal under other names in Nazi Germany, Communist Russia, Fascist Italy, and above all in the Beveridge plan and in the Scandinavian countries where state socialism developed. In other words, the New Deal is not an application specific to America, on the contrary, it is an international concept.