Propaganda and democracy: A study of Franklin Delano Roosevelt's fireside chats
Propaganda ve demokrasi: Franklin Delano Roosevelt'in radyo konuşmaları üzerine bir çalışma
- Tez No: 653948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN MILLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Franklin Delano Roosevelt, 4 Mart 1933 ve 12 Nisan 1945 tarihleri arasında ülkenin tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birinde 32. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görev yaptı. Bu süre zarfında oldukça popüler bir başkandı ve çoğu gazetelerde yazan eleştirmenlerini atlatarak doğrudan kamuya ulaşmak için radyoyu ustaca kullanımı ile dikkat çekti. Radyodaki ustalığının en ünlü örneklerinden biri, politikalarına destek toplamak için seçmenlerine gayri resmi bir şekilde hitap ettiği Şömine Sohbetleri idi. Bu tez, Başkan Roosevelt'in radyo propagandasını bazı eleştirmenlerinin argümanlarıyla birlikte inceleyior, ve bunlara dayanarak Roosevelt'in politikaları ve propagandası ile her zaman demokratik ilkeleri desteklemese de toplumun demokrasiye olan inancını korumayı hedeflediğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
Franklin Delano Roosevelt served as the 32nd President of the United States of America during one of the most tumultuous periods of the country's history between March 4, 1933 and April 12, 1945. Throughout this time he was a very popular president and was noted for his skillful use of the radio to circumvent his critics, most of whom were writing in the newspapers, by reaching out directly to the public. One of the most famous examples of his mastery of the radio was his Fireside Chats through which he addressed his constituents in an informal manner to rally support for his policies. This thesis argues that President Roosevelt's radio propaganda, when examined alongside the arguments of some of his critics, indicates that Roosevelt aimed to use his policies and propaganda to preserve the public's faith in democracy in times of crisis even though he did not always uphold democratic principles.