An era of non-strategic alliance: Turco-American relations, 1927-1939
Stratejik olmayan ortaklık dönemi: Türk-Amerikan ilişkileri, 1927-1939
  1. Tez No: 668323
  2. Yazar: YASEMİN MEMİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
1923 yılında Türkiye ve ABD arasında Lozan'da imzalanan Dostluk ve Ticaret Anlaşması'nın Amerikan Senatosu tarafından 1927 yılında onaylanmaması üzerine, Başkan Calvin Coolidge nota teatisi yoluyla 1927 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişkileri başlattı. Bu tez, 1927 - 1939 yılları arasındaki Türkiye - Amerika Birleşik Devleti ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, dönemin ABD Başkanları Calvin Coolidge, Herbert Hoover ve Franklin Delano Roosevelt'in ikili ilişkilerde önemli bir etkisi olup olmadığını sorgulamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ABD'nin 1920'ler ve 1930'lar dış siyasetini, ekonomik durumunu ve ikili ilişkilere etkisi olabilecek dinamikleri analiz etmekte, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'na kadar Türk-Amerikan ilişkisinin doğasını değerlendirmektedir. Bu tez, II. Dünya Savaşı'na kadar ABD ve Türkiye'nin önemli bir çatışma yaşamadığı, ABD başkanlarının ikili ilişkilerde önemli bir etkisi olmadığı ve tarafların bu dönemde stratejik bir ortaklık kurmadığı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Upon the rejection of the Treaty of Amity and Commerce signed between Turkey and the United States in Lausanne in 1923 by the U.S. Senate in 1927, President Calvin Coolidge initiated diplomatic relations between the two countries in 1927 through the exchange of notes. This thesis examines the Turkish - American relations between 1927 and 1939, and questions whether the U.S. Presidents Calvin Coolidge, Herbert Hoover, and Franklin Delano Roosevelt had a significant influence in the bilateral relations. It also further analyzes the foreign policies, economic situation and dynamics of the United States in the 1920s and 1930s that generated an impact on bilateral relations, and also evaluates the nature of the Turkish-American relations until the World War II. This thesis concludes that there was no significant conflict in the Turco-American relationship until World War II, yet the U.S. Presidents did not have a significant influence in the bilateral relations, and the two countries did not establish a strategic partnership during this period.