Gain scheduled control of a pwr-type nuclear power plant
Basınçlı sulu bir nükleer güç santralinin kazanç interpolasyonuna dayalı kontrolü
- Tez No: 65144
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN B. ENGİNOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada PWR tipi bir nükleer güç santrali için kazanç interpolasyonu tekniğine dayalı, tam gücün yüzde 10- 120' si aralığında görev yapabilecek bir denetleyici tasarlanmıştır. Bahis konusu sistem çok değişkenli ve parametreye bağlı olarak modellenmiştir. Başlıca tasarım kriterleri sistem güvenliği, iteratif hesaplamaların azaltılması, reaktör sıcaklıklarının daha iyi kontrolü ve sistemin bozucu etkilere dayanımının arttırılmasıdır. Denetleyici, IBM uyumlu bir PC de MATLAB ve benzeşim paketi SIMULINK kullanılarak yazılmıştır. Tasarım aşamasında gerçekleştirilmesi kolay olacak, kararlı ve robust bir denetleyici elde etmek için çeşitli yaklaşımlar denenmiş, en ciddi zorlukla tasarımın basit ve uyarlanmasının kolay olmasının sağlanması aşamasında karşı karşıya gelinmiştir. Tasarım kriterlerimizi sağlayacak, basit yapıda bir denetleyicinin dikkate alman model için mümkün görünmediği sonucuna varılmıştır. Kazanç interpolasyonuna dayalı denetleyicinin performansı, benzeşimler vasıtasıyla tam güç için tasarlanmış lineer karesel bir regülatör ve küme teorisine dayalı bir denetleyici ile mukayese edilmiştir. Ayrıca, güç değişiminin performans ve kararlılık üzerindeki etkisinin çok önemli olmadığı gözlemlenmiş ve bu yüzden de tasarlanan denetleyicinin, tasarımın yapıldığı güç aralığında yeterince robust olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, a gain scheduled controller for a PWR nuclear power plant has been developed to control the system power level between 10-120 per cent of nominal power. The dynamic system was modeled as a multivariable, parameter varying system. The main design criteria were system safety, reduction of the number of repetitive calculations, an improvement in reactor temperature response, and robustness. The controller was implemented on an IBM compatible PC using MATLAB and its simulation software package SIMULINK. During the design stage, several approaches were applied to obtain an easily implement able, thoroughly stable, and sufficiently robust controller. The most drastic difficulty was encountered in the implementation. It seemed however not possible to design a simple gain scheduled controller that satisfies our design criteria for the model considered. Throughout simulations, the performance of the gain scheduled controller was compared to the performances of a linear quadratic regulator and a set-theoretic controller designed at full power. Also, it was observed that the effect of power variation on the performance and stability was insignificant; therefore, the designed controller is sufficiently robust for the aforementioned power range.