Bireylerin reklama angaje olmaları üzerine bir ölçek geliştirme çalışması
A study of developing a scale to measure individual's engagement to advertising
  1. Tez No: 651440
  2. Yazar: HALUK AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. SERDAR SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin reklamlara yönelik angaje olma seviyelerini belirleyen geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir.“Reklama Angaje Olma Ölçeği”olarak adlandırılan bu ölçeğin geliştirilmesi sürecinde öncelikle kavramsal çerçeve çizilmiş, ardından farklı veri toplama teknikleri yardımıyla madde havuzu oluşturulmuştur. Oluşturulan madde havuzunun kapsam geçerliliği ortaya konulduktan sonra kolayda örnekleme tekniği ile üç farklı araştırma kümesinden veri (N=309, N=408, N=52) toplanmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları sonucunda bireylerin reklama angaje olma seviyesini ölçen 24 madde ve iki faktörden oluşan Likert tipi, güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Ölçeğin faktörlerinin güvenilirlik katsayıları .95 ile .97 arasında, ölçeğin maddelerinin standardize edilmiş faktör yükleri .63 ile .88 arasında, ortalama açıklanan varyans değerleri (AVE) ise .60 ile .65 arasında değişmektedir. Ölçeğin DFA sonucu x2/df değeri 3,80, CFI değeri .93, TLI değeri .92, NNFI değeri .92, IFI değeri .90, RMSEA değeri 0.08 ve SRMR değeri 0.06 olarak bulunmuştur. Tüm bunlar ve çalışma içerisinde gerçekleştirilen diğer analizler sonucunda Reklama Angaje Olma Ölçeği'nin yakınsama ve ayırma geçerliliği sağladığı ve ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable measurement tool of an individual's level of engagement to advertising. A 24-item Likert-type scale called the“Engagement to Advertising Scale”was developed, after respectively building the theoretical framework and generating the item pool by using mixed data collection techniques. Following the content validity of the item was presented, the data from three different research samples (N=309, N=408, N=52) gathered with a convenience sampling method. A measurement tool -included 24 items and two factors- to measure an individual's engagement to advertising was built up following Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), and assessment of validity and reliability. EFA results show that the reliability coefficient of scale factor varies between .95 - .97, standardized factor loadings vary between .63 - .88, Average Variance Explained (AVE) varies .60 - .65. CFA results are; x2/df = 3,80, CFI = .93, TLI = .92, NNFI = .92, IFI = .90, RMSEA = 0.08 and SRMR = 0.06. The scale has also good convergent and discriminant validity. Overall, the results have shown that the“Engagement to Advertising Scale”is valid and reliable.