A research on Small and Medium Sized Enterprises' innovativeness in Turkey in the framework of science and technology policies
Bilim ve teknoloji politikaları çerçevesinde Türkiye'deki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin yenilikçiliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 651439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ORÇUN SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ülkelerin küresel rekabette yer edinebilmesi ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma sağlayabilmesi noktasında en önemli koşullardan biri olan inovasyon yeteneği literatürde uzun yıllar boyunca incelenmiş ve hala bir araştırma konusu olarak güncelliğini korumaktadır. İnovasyon yeteneğinin oluşması, uygulanması, desteklenmesi ve sürdürülmesinde rol alan, bir ülke içerisinde faaliyet gösteren araştırma kurumları, üretim yapan firmalar, politika belirleyen kurumlar dahil olmak üzere tüm aktörlerin stratejilerin belirlenmesinde ve doğru araçların doğru kanallara aktarılması konularında birlikte hareket etmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada ekonomik faaliyetlerin içerisinde üretim sanayinin çok büyük bir bölümünü oluşturan Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin inovasyon sistemi içerisindeki etkinliği Avrupa İnovasyon Skor Tahtası ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan verilerden faydalanılarak Türkiye'de uygulanan bilim ve teknoloji politikaları çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre finansal kaynakların araştırma ve geliştirme, ürün tasarımı, ihracat ve patent başvuruları konularında farkındalık yaratma noktasındaki kritik rolü ortaya koyulurken, firmalara sağlanan dışsal desteklerin küçük ve orta ölçekli firmaları cesaretlendirme noktasında pozitif etki ettiği gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları ayrıca mevcut literatür ile desteklenmiştir. Çalışma, uygulanan politika araçları üzerinden inovasyon literatürüne katkı sağlamakla birlikte, henüz olgunlaşma aşamasında olan inovasyon yeteneği olgusuna yönelik anlayışımızı geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation capability, which is one of the most important requirement for countries to have a place in global competition and to ensure sustainable economic development, has been discussed in the literature for many years and still continues to be relevant as a research topic. It is very important that all actors, including research institutions, manufacturing firms, policy-making institutions that play a role in the formation, implementation, support and maintenance of innovation ability, act together in determining strategies and transferring the right tools to the right channels. In this study, the effectiveness of the Small and Medium Sized Enterprises (SME) in the innovation system, which constitutes a large portion of the manufacturing industry in business activities, has been investigated within the framework of Turkish Science and Technology Policies based on the data published by European Innovation Scoreboard (EIS) and Small and Medium Enterprises Development Organization (KOSGEB). According to the results of the research, while the critical role of supports in raising awareness in research and development (R&D), product design, export and patent applications is revealed, it has been observed that external support provided to firms has a positive impact on encouraging SMEs. Research findings are also supported by existing literature. The study provides contribution to the innovation literature throught applied policy instruments as well as improve our understanding of innovation capability phenomenon, which is in at the maturation stage.