İklime uyumlu akıllı tarım çerçevesinde tarımsal destekleme ve düzenleme politikaları: Türkiye üzerine bir değerlendirme
Agricultural subsidies and regulation policies in the framework of climate smart agriculture: An evaluation on Turkey
  1. Tez No: 651455
  2. Yazar: AYKUT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Dünyada her dokuz insandan birinin aç olduğu ve dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 17'sinin güvenli besin ve yeterli gıdaya erişim sağlayamadığı tahmin edilmektedir. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2050 yılında gıda talebinin karşılanabilmesi için tarım üretiminin en az yüzde 60 oranında artırılması gerektiğini öngörmektedir. Doğal kaynaklardaki azalma ve tarım alanlarının tahribatı, ürün ve gelir kayıplarını artırırken; potansiyel verim artışını da kısıtlamaktadır. Bu durum en savunmasız insanların beslenmeleri ve gıda güvenliklerini daha da zora sokmaktadır. Aşırı hava olayları, doğal kaynakların tahribatı, tarım alanlarında verim kayıpları, biyoçeşitliliğin azalması vb. iklim değişikliğinin öngörülen etkileri arasındadır. İklim değişikliği tarım sektörünü ciddi bir şekilde etkilemektedir ve olası etkileri tarım için önemli tehditler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, iklim değişikliği risklerinin azaltılması veya ortadan kaldırılabilmesi için yeni bir söylemde bulunulması ve tarımsal dönüşüme gidilmesi gerekmektedir:“İklime uyumlu akıllı tarım”bu hedefe hizmet etmektedir. Bu çalışmada, iklim değişikliği, gıda güvenliği, tarım politikaları, iklime uyumlu akıllı tarım konuları literatürde yer alan teorilere dayandırılıp tartışıldıktan sonra sürdürülebilir tarımsal hedeflere ulaşmak için Türkiye'deki mevcut tarım politikalarının değerlendirilmesi yapılmış ve iklim değişikliği projeksiyonları dikkate alınarak tablolar ve grafikler yardımıyla tarım politikalarına ve tarımsal desteklere yönelik çözüm ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is estimated that one out of every nine people in the world is hungry and approximately 17 percent of the world's population cannot access secure food and sufficient food. The Food and Agriculture Organization (FAO) predicts that agricultural production should be increased by at least 60 percent in 2050 to fulfilling food demand. While the decrease in natural resources and the destruction of agricultural lands increase product and income losses; as well as it limits the potential yield growth. Therefore, it further strains the nutrition and food security of the most vulnerable people. Among the predicted effects of climate change is like extreme weather events, destruction of natural resources, loss of yield in agricultural areas, decrease in biodiversity, etc. Climate change severely affects the agricultural sector, and its potential impacts pose significant threats to agriculture. In this context, in order to reduce or eliminate the risks of climate change, a new discourse and agricultural transformation should be made:“Climate Smart Agriculture”serves this goal. In this study, climate change, food security, agricultural policies, climate smart agriculture issues in the literature based on the theory discussed whether it was compatible after the evaluation of current agricultural policies to achieve goals of sustainable agricultural and climate change projections in Turkey with the help of tables and graphs in consideration of agricultural policies and agricultural subsidies and suggestions for solutions made.