Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının işleyiş yapısı ve seçilmiş ülke ekonomileri üzerindeki etkileri
The operational principles of international credit rating agencies and their effects on selected economies
  1. Tez No: 651454
  2. Yazar: MELİKE YÜRÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM TURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya genelinde egemen kredi derecelendirme kuruluşlarının, ülkeler üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Ülkelerin tahvil piyasalarından yararlanma isteği, egemen kredi derecelendirme kuruluşlarını günümüzde çok daha popüler hale getirmektedir. Birçok ülke, yatırımcı güvenini kazanmak için en büyük ve önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından derecelendirme almak istemektedir. Kredi derecelendirmesinde etkili kurum olan Moody's, S&P ve Fitch ülkelere bir derecelendirme vermek için o ülkenin ekonomik ve siyasi ortamı değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı, seçilmiş ülkelerin siyasi ve ekonomik performanslarını analiz ederek, ülkelerin almış oldukları kredi notları ile bu performansların arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ülkelerin siyasi ve ekonomik performansları, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından ülke kredi notunun belirlenmesinde kullanılan göstergeler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit Rating Agencies influence countries in many aspects. It makes these agencies even more popular when countries would like to take part in international financial markets. Many countries ask from credit rating agencies, such as Moody's, S&P and Fitch, to assess their economies along with ongoing political conjuncture and release sovereign credit rating reports to earn trust by potential investors. In this study, an analysis is conducted on some selected countries for their political and economic performances under the consideration of given credit rating scores historically. It is also investigated that how these countries got affected in result by the assessments of credit rating agencies.