Imaging chain simulation program for earth observation satellite imagers
Yer gözlem görüntüleyicileri için görüntüleme zinciri modelleme programı
- Tez No: 651461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DUYAR COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, yer gözlem uydularında kullanılan görüntüleyicilerin görüntüleme zinciri modeli yöntemiyle karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Görüntüleme zinciri modellemesi ile görüntüleyiciler GIQE denklemi ve NIIRS skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Görüntü zinciri değerlendirmesi için IQA (Image Quality Analysis) programı geliştirilmiştir. IQA programı tasarım parametreleri belirtilen görüntüleyici için MTF, RER, SNR ve GIQE bütçelerini oluşturmaktadır. Bunun yanında IQA pankromatik ve görünür bantta bulunan renkli kanallar için görüntü modellemesi yapmaktadır. Mavi, kırmızı, yeşil ve pankromatik bantta görüntüleme yapan multi-spektral TDI algılayıcıya sahip örnek görüntüleyicinin ön tasarımı yapılmıştır. Örnek görüntüleyicinin görüntü zinciri kırınımları geliştirilen IQA programı ile karakterize edilmiştir. Bu bağlamda MTF, SNR, RER ve GIQE performans bütçeleri optik, elektronik, platform stabilite ve atmosfer bozulmaları kapsamında oluşturulmuştur. Görüntü kalitesi parametresi modellemeleri kullanılarak görüntüleyicinin operasyonel gereksinim bütçe aralıkları belirlenmiştir. Lineer platform hız hatası, rastgele platform hız hatası, dalga cephesi hatası, odaklanma hatası, TDI adım sayısı ve değişen güneş zenit açısı değerlerine bağlı GIQE kırınım bütçeleri ±0.3 hata payıyla pankromatik görüntü çıktılarıyla beraber modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis study, it is aimed to characterize the imagers used in earth observation satellites by the imaging chain model method. Imager image quality performances were evaluated by using GIQE equation and NIIRS scale by imaging chain modeling. IQA (Image Quality Analysis) program was developed for imaging chain simulation. IQA program generates MTF, SNR, RER and GIQE budgets for the predefined imagers. Besides, IQA performs image simulations panchromatic and multispectral band images. Preliminary design of a multispectral TDI imager operating in panchromatic, blue, green and red bands has been made. Imaging chain links an example imager design is characterized by using IQA program. In this context, MTF, SNR, RER and GIQE performance budgets are generated under optic, electronic, platform stability ant atmosphere degradations. Operational requirement budget ranges of the imager were determined by using IQA simulations. GIQE breakdown budgets with ± 0.3. are simulated for varying platform smear errors, platform jitter errors, wavefront errors, defocusing errors, number of TDI steps and solar zenith angles. Also the panchromatic image simulations related to the degradation factors are generated.