Internal model control scheme for single ended primary inductance converter
Tek uçlu primer indüktör dönüştürücü için dahili model kontrol şeması
- Tez No: 651480
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin temel amacı, değişken doğru akım giriş voltajını sabit bir doğru akım çıkış voltajına dönüştüren SEPIC dönüştürücünün tasarımını, dahili model kontrol ile kontrolünün tasarlanmasını ve gerçekleştirilmesini içerir. Bu amaçla, değişken 9Vda-36Vda giriş voltajına sahip bir sistemi sabit bir 28Vda çıkış voltajına dönüştüren ve 250W çıkış gücüne sahip bir güç kartı, askeri savunma endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiştir. SEPIC dönüştürücünün küçük sinyal modeli elde edilmiştir. Dahili model kontrolcüsü SEPIC dönüştürücüsüne tasarlanmış, uygulanmış ve Matlab / Simulink programında simüle edilmiştir. Devrenin anlık giriş voltajı ve yük değişikliklerindeki yanıtı simüle edilmiştir. SEPIC'in baskı devre kartı Altium Designer programı kullanılarak çizilmiştir. Mikrodenetleyici kullanımı kontrol edilen sistemi analog devrelerden daha kararlı hale getirdiğinden, STM Electronics Company'nin 'STM32L100C-DISCO' model geliştirme kartı ile darbe genişlik modülasyonu (PWM) sinyali üretilir. Kontrol sistemi, Keil µVision IDE ortamı ile geliştirme kartına programlanmıştır. Bu kart çıkış voltajını örneklemekte ve SEPIC dönüştürücüye gerekli çalışma döngüsünde PWM sinyali vermektedir. Üretimi gerçekleştirilen SEPIC konvertör güç devresi ile yapılan testlerde, çıkış gerilimi ve akımındaki dalgalanmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is the design of the SEPIC converter, which converts the variable direct current input voltage to a constant direct current output voltage, the designing and realizing of its control with the internal model controller. For this purpose, a converter power board with 250W output power, which converts a system with variable 9Vdc-36Vdc input voltage to a constant 28Vdc output voltage, has been designed, manufactured and tested for use in the military defense industry. The small signal model of the SEPIC converter is obtained. The internal model controller is designed and applied to the converter and simulated in the Matlab / Simulink program. The response of the circuit in instantaneous input voltage and load changes is simulated. Printed circuit board of SEPIC is also drawn using the Altium Designer program. Since the use of microcontroller makes the system more stable than analog circuits, the production of pulse width modulation (PWM) signal is created with the 'STM32L100C-DISCO' model discovery board of STM Electronics Company. The control system is embedded in the discovery board with the Keil µVision IDE environment. This board is sampling the output voltage and gives PWM signal to the SEPIC converter in the required duty cycle. In the tests carried out with the produced SEPIC converter power circuit, ripples in the output voltage and current are examined.