Insights into the effects of Covid-19 on taxi use near M2metro line in Istanbul
İstanbul M2 metro hattı yakınındaki taksi kullanımına Covid-19 etkileri
  1. Tez No: 651481
  2. Yazar: ECE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
COVID-19 içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli olaylarında biri haline gelmiş ve bütün dünyada günlük hayatı ekonomik ve sosyal olarak etkilemiştir. Bundan dolayı, gelecekteki zararları en aza indirmek için COVID-19'un etkilerinin araştırılması öncelik haline getirilmelidir. Bu tezin amacı, toplu taşıma bağlantısı, eğitim seviyesi, kadın oranı gibi mekansal ve sosyoekonomik özelliklere dayanarak COVID-19'a bağlı gelişen farklı seyahat davranışlarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, taksi GPS verileri kullanılmış ve pek çok yerleşim yeri ile ticaret merkezini kapsayan M2 metro hattı çalışma için seçilmiştir. Hazırlanan COVID-19 zaman çizelgesi, hükümetin yaptığı duyurular ve günlük vaka sayısındaki beklenmedik artışlar göz önünde bulundurularak beş aşamaya bölünmüştür. Analizler, ortalama seyahat sayıları için yapılmış ve gün, toplam, yoğun olmayan saatler, sabah ve akşam zirve saatleri olarak dörde bölünmüştür. İstasyonlar arasındaki ilişkiyi gözlemlemek amacıyla K-means kümeleme yöntemi kullanılmıştır ve data en küçük kareler (OLS), mekansal otoregresyon (SAR) ve coğrafi ağırlıklı regresyon (GWR) modelleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, nüfus büyüklüğü, yolculuk sayılarındaki değişimi açıklayan en önemli parametrelerden bir tanesidir. Analizde, sabah zirve saatleri diğer zamanlardan farklılık göstermektedir ve eğitim ve gelir düzeyi dahil birçok parametrenin ağırlıklı ortalaması olan sosyoekonomik endeks ile açıklanabilmektedir. Genel olarak taksi seferlerinin azalması sosyoekonomik endeksi yüksek olan bölgelerde daha yüksektir. Analizde, Taksi seyahatlerindeki değişimi açıklayan diğer önemli parametreler ise alışveriş merkezi sayısı, başka bir toplu taşıma seçeneğinin varlığı ve nüfus yoğunluğudur.
Özet (Çeviri)
COVID-19 has become one of the most significant events in this century and the effects are felt in daily life all around the world economically and socially. Therefore, investigating the effects of COVID-19 must be prioritized to minimize future damages. The goal of this thesis is to reveal different travel reactions to COVID-19 based on spatial and socioeconomic characteristics such as public transport connectivity, education level, female percentage, etc. Towards this goal, taxi GPS data is used and the M2 subway line in Istanbul is selected as the case study area since the line covers many residential and commercial centers. The prepared COVID-19 timeline is divided into five phases based on critical events such as the announcement of governments or unexpected peaks in daily case numbers. The analyses are conducted for the average trip counts in four time periods of a day, namely total, off-peak, morning, and evening. K-means clustering is used to observe the relationship between stations and the data is analyzed by ordinary least squares (OLS), spatial auto regression (SAR), and geographically weighted regression (GWR) models based on daily average trip counts and characteristics of stations. The best results are obtained by the GWR model. According to the results, the population size is one of the most significant parameters, that explains the change in trip counts. The morning peak shows a unique characteristic that can be explained by the socioeconomic index, which is a weighted average of many parameters including education and income level. In general, the decrease in taxi trips is higher for the areas with a higher socioeconomic index. Other significant variables are the number of shopping malls, the existence of another public transportation option, and the population density.