0-2 yaş arası çocuğu olan annelerin emzirme durumları ile yeme davranışları, tutumları ve ortoreksiya nervoza sıklıkları arası ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between breastfeeding status and eating behaviors, attitudes and frequency of orthortexia nervosa in mothers with children aged 0-2 years
- Tez No: 651485
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZKARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU AYHAN BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlıklı beslenme ile aşırı uğraş, yaşam kalitesinde bozulma durumunda bir patolojiden söz edilmektedir. Ortorektik kişiler besinin saf ve sağlıklı olup olmadığıyla ilgilenirler. Ortoreksiya nervozanın evrensel bir tanımı henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmada annelerin emzirme durumları ile yeme tutum davranışları ve ortorektik yatkınlıkları ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik tipte kesitsel bir araştırmadır. Evrenini 0-2 yaş arası çocuğu olan, sosyal medya üzerinden ulaşılabilen 18 yaş üstü anneler oluşturmaktadır. Çalışmada araştırmacılar tarafından yapılandırılan anket formu, ORTO-11 ve YTT-40 ölçekleri kullanılmıştır. ORTO-11 ölçeği için kesim noktası belirlenmemiş olup ortorektik yatkınlık puanlama üzerinden değerlendirilmiştir. Düşük puanlar ortorektik yatkınlığını göstermektedir. YTT'de 30 puan altı düşük, 30 ve üzerinde puan yüksek risk grubunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: A pathology is mentioned in the case of excessive effort on healthy eating that leads to deteriorated quality of life. There is no universal definition of the Orhorexia Nervosa. Orthorectic people are interested in whether the food is pure and healthy. In this study, it is aimed to evaluate the relationship between breastfeeding status and eating attitude behaviours and orthorectic predisposition of the mothers. Material and Methods: Our research is a cross- sectional analytical type research. The universe of the study is mothers over the age of 18 who have children between 0-2 years and could be reached via social media. In the study, the questionnaire form which were structured by the researchers, and the scale ORTO-11 and YTT-40 were used. The cut-off point was not determined for the ORTO-11 scale , orthorectic predisposition was evaluated based on the scoring. Low scores indicate orthorectic predisposition. The values below 30 points, and the values 30 points and higher was evaluated as low risk group and high risk group respectively.