Doğrudan yabancı yatırımlar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği
Relationship between fdi on economi̇c growth: In Turkey
  1. Tez No: 651502
  2. Yazar: FATMA ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA DİNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de 24 Ocak 1980 kararları ile liberal ekonomi modeli benimsenmiştir. Bu ekonomi modeli ile doğrudan yabancı yatırımlar ekonomik büyüme üzerinde bir etki yaratmıştır. Çalışmada, Türkiye'de 1980-2018 dönemi için doğrudan yabancı yatırımlar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki hem kısa dönem hem de uzun dönem için ARDL sınır testi yöntemi ve Toda-Yamamoto nedensellik testi incelenmektedir. Modelde doğrudan yabancı yatırımların belirleyicisi olan GSYİH, enflasyon, doğrudan yabancı yatırım girişi ve cari işlemler hesabı değişkenleri kullanılmıştır. Kısa dönem katsayı sonuçlarında enflasyon katsayısı istatiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Doğrudan yabancı sermaye girişi ile ekonomik büyüme arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki gözlemlenmiştir. Uzun dönemde doğrudan yabancı sermaye girişindeki %1'lik artış ekonomik büyümeyi % -3.79 azaltmaktadır. Kısa dönemde cari işlem bir birim arttıkça ekonomik büyüme % -1.91 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Uzun dönemde ise enflasyon ile cari işlemler dengesi katsayısı istatiksel olarak anlamsız olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liberal economic model has been adopted in 24 January 1980 decisions in Turkey. With this economic model, foreign direct investments have had a major impact on economic growth. In the study, the relationship between foreign direct investment and economic growth is examined for the period 1980-2018 for both short term and long term by ARDL Method and Toda- Yamamoto Causality test in Turkey. In the model the variables of GDP per capita, inflation, foreign direct investment inflow and current account are used as determinants of foreign direct investments In the short-term coefficient results, the inflation coefficient is not statistically significant. A statistically significant and negative relationship is observed between foreign capital inflows and economic growth. In the long term, %1 increase in direct foreign capital reduces economic growth by %- 3.79. In the short term, it is determined that %1 increase in current account balance, economic growth decreases by -1.91%. In the long run, inflation and current account balance coefficients are found to be statistically insignificant.