Destinasyon çekicilik unsuru olarak gastronomi turizminin yiyecek- içecek işletmesi özellikleri açısından değerlendirilmesi: Şanlıurfa ili örneği
Evaluation of gastronomy tourism in terms of food and beverage business features as a destination attraction element sample of Şanlıurfa province
  1. Tez No: 651501
  2. Yazar: ŞÜKRAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizmin ekonomik açıdan sağlamış olduğu faydalar, ülkelerin karşılaşmış olduğu sorunlar açısından krizlerin aşılmasında oldukça önemli rol oynamaktadır. Son zamanlarda, gastronomi turizminde, ülkeler turizm pazarından yüksek kâr elde etmek için kendi aralarında kıyasıya rekabet halindedirler. Gelişen pazar payında olan artışlarda, gastronomi turizmi içerisinde rol oynayan destinasyon merkezlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu artışın sebepleri içerisinde yiyecek-içecek işletmelerinin payı oldukça büyüktür. Bu tez çalışması; gastronomi turizmi açısından Şanlıurfa ilinde destinasyon çekicilik unsurlarının yiyecek-içecek sektöründeki rolünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veriler anket yolu ile elde edilmiştir. Çalışma, 2019 yılının Mayıs-Ağustos ayları arasında Şanlıurfa il merkezinde 228 kişilik örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The economic benefits of tourism play an important role in overcoming the crises in terms of the problems that the countries face. Recently, countries are competing with each other in order to make high profit from the tourism market in gastronomy tourism. The importance of destination centers, which play a role in gastronomy tourism, is increasing day by day in the increasing market share. The share of food and beverage enterprises is very large among the reasons of this increase. In this study; In terms of gastronomy tourism, it was carried out in Şanlıurfa to determine the role of destination attraction elements in the food and beverage sector. The data in the study were obtained by means of a questionnaire. The study was carried out on a sample of 228 people in Şanlıurfa between May-August 2019. The findings were evaluated and suggestions were presented.