Migration to Turkey: Directorate General of Migration Management as an institution and its perception of migrants from Africa
Türkiye'ye göç: bir kurum olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Afrikalı göçmenleri algılayışı
  1. Tez No: 651503
  2. Yazar: ALPER CEVİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM VOLKAN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Literatürde Afrikalı göçmenleri ele alan çalışma çok az, bu yüzden bu tez literatüre katkı açısından öneme sahip. Bu çalışmada, DGMM'nin Türkiye'deki göçteki rolünü inceledim ve Ravenstein'in göç kanunları üzerinden kurumun Afrikalılara bakışını ele aldım. Çalışma sırasında; ikincil kaynak olarak kitaplardan yararlandım, birincil kaynak olarak da DGMM'nin web sitesinden yararlandım. Afrikalıların göç hareketlerinin Ravenstein'ın kanunlarına göre açıkladım. Ravenstein'ın göç teorisinin tüm göç teorilerinin çıkış noktası olduğunu ve diğer teorilerin de bundan geliştiğini ele aldım. Bana göre, her göç teorisinin göç olgusunu tam olarak açıklayabileceği savunulamaz. Çünkü her bir göç teorisi, göç olgusuna farklı bir pencereden bakmamıza yardımcı olur. Ve her birinin göç olgusunun net bir cevabı olduğu savunulamaz. Çünkü sosyal bilimlerde soruların tek bir cevabı yoktur. Herhangi bir teorinin tek olarak doğru olduğu ya da aynı anda birkaçının doğru olduğu veya hepsinin doğru olduğu da savunulabilir.
Özet (Çeviri)
African studies in the literature are very few. Because of this, this thesis is important in terms of contributing to the literature. In this study, I examined the role of DGMM in migration in Turkey and discussed the institution's view of migrants from Africa through Ravenstein's immigration laws. While writing this thesis, I mostly used secondary sources, and these sources consisted of books on migration theory. As the primary source, I examined the website of the DGMM. I explained the immigration movements of migrants from Africa under Ravenstein's laws. I understood that Ravenstein's theory is all migration theories' origin, and other theories have evolved from it. In my opinion, it cannot be argued that every migration theory can adequately explain the migration phenomenon because each migration theory helps us to look at the phenomenon of migration from a different perspective. Furthermore, it cannot be argued that each has a clear answer to the phenomenon of immigration because there is no single answer to questions in social sciences. It can also be argued that any theory is only correct, or several are correct at the same time, or all are true.