Effect of oxidative stress on lipid peroxidation and DNA-pinding activities of transcription factors, NF-kB and AP-1, in j774A-1 cell line
- Tez No: 65152
- Danışmanlar: PROF. DR. S. HÜVEYDA BAŞAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET Hücrenin oksidan veya antiokidan dununu, transkripsyonel proteinler nüklear faktör, NF-kB ve aktivatör protein, AP-l'in aktivasyonu yoluyla gen expresyonunu etkiler. Bu çalışmada oksidatif stresin etkisi J774A-1 hücrelerinde incelenmiştir. Hücrelere 1 mM-150 uM askorbat/demir, Asc/Fe2+ ilave edildiğinde tiyobarbitürik asit reaktif maddelerinin (TBAR) 0.23 nmol MDA/mg protein değerinden 0.44 nmol/mg protein değerine yükseldiği bulunmuştur. Aynı deneyler arakidonik asit (AA) ile muamele edilmiş hücrelerde yapıldığmda ise TBAR madde miktarı 1.9 nmol/mg protein olarak bulunmuştur. Asc/Fe3', 1 mM-500uM olarak ilave edildiğinde TBAR madde miktarı 0.19 nmol/mg proteinden 0.49 nmol/mg proteine, AA ile muamele edildiğinde ise 2.4 nmol/mg proteine yükseldiği bulunmuştur. Elde edilen neticelerle uyumlu olarak, hidroksinonenal/malonaldehid- (HNE/MDA) protein bileşikleri de floresans değerlerinde artış göstermiştir. Asc/Fe3+ ile muamele edilmiş hücrelerin toplam tiyol miktarı 77 mmol/ml değerinden 40 mmol/ml değerine düştüğü saptanmıştır. Lipid peroksidasyon (LP) ve tiyol seviyeleri hücrenin redox durumunu etkilediği bilindiğinden NF-kB ve AP-l'in DNA bağlanma aktiviteleri elektroforetik hareketi geciktirme metodu (EMSA) ile irdelenmiştir. Asc/Fe2+, Asc/Fe2+ artı AA ve Asc/Fe3+ ilave edildiğinde her iki transkripsiyon faktörünün de DNA bağlanma aktivitelerinde bir düşüş görülmüştür. Antioksidan bir molekül olan difenilfenilendiamin (DPPD) de bağlanma aktiviteleri üzerine bir etki göstermemiştir. Hücrelerin oksidan bileşikler ile birlikte forbolmiristat asetat (PMA) ile muamele edilmesi durumunda her iki transkripsiyon faktörü bağlanmalarında artış görülmüştür. LP ürünü olan HNE da NF-kB' nin nukleusa taşınmasında ve AP -1' in DNA' ya bağlanmasını arttırmıştır. Elde edilen bulgular hücrenin redox duyarlılığı ve bunu etkileyen faktörlerden olan reaktif oksijen türleri (ROS) ve hücre spesifishesi önüyle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Oxidant or antioxidant status of the cell can control gene activation through activator proteins such as nuclear factor kB (NF-kB) and activator protein (AP-1). In our studies we have evaluated the extend of oxidative stress on J774A-1 cell line. When cells were treated with ascorbate/iron, Asc/Fe2+, (1 mM-150 uM) the amount of thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) were increased to 0.44 nmol MDA/mg protein compared to that of 0.23 nmol MDA/mg protein for control. However, supplementation of the cells with arachidonic acid (AA) significantly increased the level of TBARS to 1.9 nmol MDA/mg protein. The amount of TBARS for Asc/Fe^ (1 mM-500 uM) treated cells were 0.49 nmol MDA/mg protein and 0. 19 nmol MDA/mg protein for the control and 2.4 nmol MDA/mg protein for the AA-supplemented. Consistent with the above, fluorescence detection of the hydroxynonenal/malondialdehyde- (HNE/MDA) protein adducts gave similar results. Total thiols were decreased from 77 mmol/ml to 40 mmol/ml when cells were treated with Asc/ Fe3*. As lipid peroxidation (LP) and thiol levels are known to effect the redox status of the cells, DNA-binding activities of NF-kB and AP-1 were checked by electrophoretic mobility shift assay (EMSA). In cells treated with Asc/Fe2+, a reduced DNA binding activity of AP-1 was observed as well as NF-kB nuclear translocation both in AA supplemented and unsupplemented cells. High and low concentrations of Asc/Fe3* exerted a decreased binding activity of both transcription factors. However, the antioxidant diphenylphenylendiamine (DPPD) did not exert any effect on the binding activities. Co-treatment of phorbol myristate acetate (PMA) with the oxidants clearly increased the binding of both transcription factors, NF-kB and AP-1. The lipid peroxidation end-product, HNE, increased the nuclear translocation of NF-kB and the binding of AP-1. The results are discussed in the light of redox sensitivity of the cell effected by reactive oxygen species (ROS) and cell specificity.