Content-Based query for locating human faces in color images
  1. Tez No: 65153
  2. Yazar: MUSTAFA İÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AKARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Büyük resim veri tabanlarının varlığı, güvenilir içerik tabanlı sorgulama tekniklerine ihtiyacı arttırmaktadır. Amaç ise resimlerden oluşan bir veritabanını, yazılı bilgi olmaksızın indeksleyebilmek ve sorgulayabilmektir. Resimleri ve içerilerindeki objeleri sorgulayabilmek için şekil, renk ve/veya yapı özellikleri kullanılabilir. Verilen bir resimdeki insan yüzlerinin tesbiti araştırmacıların her zaman ilgisini çekmiştir. Her ne kadar resimlerdeki yüzlerin lokasyonunu bulmak için çeşitli yaklaşımlar geliştirildiyse de, kullanılan resimler hakkında bazı ön şartlar arandığından bu yöntemlerin genel amaçlı kullanımı pek mümkün olmamaktadır. Daha genel durumlarda programın basan gösterebilmesi için boyut, duruş ve bakış açısındaki değişikliklerden etkilenmemesi gerekmektedir. Bu tez, renkli resimlerdeki insan yüzlerinin lokasyonunu tesbit edecek bir içerik tabanlı sorgulama metodu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bulma algoritması insan teninin renk özelliklerini baz alıyor. Aday bölgeler, renklerinin önceden oluşturulmuş bir ten rengi kümesi ile benzerliğine göre belirleniyor. Daha sonra bu aday bölgeler şekil özelliklerine göre inceleniyor. Adayların belirlenmesi, incelenmesi ve ayrıt edici özelliklerin ortaya çıkarılması bir dizi resim işleme ve analiz teknikleri ile gerçekleştiriliyor. Uygulama ayrıca kullanıcının verilen bir dizi kriter ile resim veritabanını tarayıp, istenilen resimlere ulaşmasını sağlıyacak bir sorgulama arayüzüne sahip. Uygulama, içinde ten rengi objelerin olduğu ama insan yüzünün olmadığı resimlerde dahil olmak üzere, farklı özellikler taşıyan çeşitli resimlerden oluşan bir veritabanı üzerinde denendi, içlerinde toplam 90 insan yüzü bulunan bu 86 resimde, yüz bulma algoritması %92 başarı gösterdi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The availability of large image databases brings up the need for reliable content- based retrieval techniques. The idea is to be able to index and query a database of images according to their content even if no text description of the picture exists. Image properties such as shape, color and/or texture can be used to query the images and the individual objects in them. Detection of human faces in a given image has always attracted the attention of researchers. Though numerous attempts have been made to localize faces, these approaches have made assumptions that restrict their extension to more general cases. To address more general cases, the important criteria of invariance to scale, orientation and viewpoint have to be met. This thesis attempts to develop a content-based query method for locating human faces in color images. The detection algorithm is based on the color properties of human faces. Candidate regions are extracted based on the similarity of their colors to a set of pre defined skin colors. The candidate regions are then verified on the basis of their shape properties. Image processing and analysis techniques are used for hypothesis forming, verification and extraction of distinguishing features. The program also has a query interface that enables the user to search the image database to find sets of pictures satisfying a given search criteria. The program has been tested with a set of 86 images of a wide context; including some pictures which contain skin-colored objects. From a total of 90 faces in these 86 images, the face detection algorithm has been successful in 92%.